Izrada okvira i dodataka za bicikl

pitanja, odgovori, savjeti i trikovi kako vratiti stvari u prvobitno stanje...

Re: Izrada okvira i dodataka za bicikl

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 22. 05. 2016. (09:43)

nisi htio nikakva savijanja rame? nego pucas na taj steel retro stil?
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la lopataos dana 22. 05. 2016. (11:15)

Jako lijepo i pohvalno.

Svaka čast.

Ako ikako mogu pomoći s preciznim rezanjem droupouta ili bilo cega, slobodno mi se javi.

Još jednom, svaka čast!
How hard can it be!!!
Www.shovel.bike
lopataos

Reputation point: 41

PostPostao/la hrbanic dana 22. 05. 2016. (12:26)

Uf, hvala vam na pohvalama, pokušat ću odgovoriti na postavljena pitanja.

aparatura potrebna za izradu nečeg, jako je širok spektar tog s čim možeš napraviti bajs, od osnovnog alata tipa pila za metal,set turpija, škripac i nekaj po čem budeš poravnal to, do ozbiljnih strojeva, sve naravno ovisi o tome kaj radiš.
Ima dosta i literature na internetu i slika i videa, i jako je opširno tak da teško da budem ja uspjel sve opisat tu, mogu probat neki osnovni postupak i onda više o svakom možeš potražit na internetu.
1. Nacrt i nabavka materijala - trebaš geometriju bicikla u početku, sad da li kopiraš geometriju ili smišljaš svoju, trebaš nacrt gdi moraš si za početak sve stavke definirati. Nacrt crtaš ili na velikom formatu papira rukom, u CAD programu na računalu ili u CAD programu za dizajniranje bicikala.
2. Priprema cijevi - to nacrtano sad treba prenesti u stvarnu situaciju, moraš dobiti kuteve i duljine cijevi koje si odredil, cijevi se mogu rezati ručno preko šablone ili strojno. Strojno opet ima dosta postupaka, od rezanja krunskim svrdlom ( u zadnje vrijeme to koristim ( video: https://www.youtube.com/watch?v=Cxeu-uGoBrw) u raznim strojevima, do dobivanja utora na tračnoj brusilici i sl. Uglavnom, trebaš način pripreme koji ti odgovara mogućnostima i znanju.
3. Odabir postupka spajanja - postoji više postupaka spajanja, neki od glavnih su takozvano hardlotanje - fillet brazing, hardlotanje s lugovima - lug brazing, tig varenje, o svakom postupku na internetu postoji mali miljon stranica
4. Spajanje cijevi - trebaš jig odnosno nekaj u čemu budeš mogel dobiti ravnost okvira, da su ht, centar bba i centar zadnjeg trokuta u ravnini prije varenja, za vrijeme varenja i nakon varenja, uz to trebaš neku od metoda da istu ravninu zadržavaš tokom spajanja, isto ima dosta o tome na internetu :D

Uglavnom, ima puno načina kak nekaj napraviti i najviše ovise o tome kaj ti je dostupno i kaj preferiraš. Obično znanja nadograđuješ kak skupljaš iskustvo i vidiš kaj funkcionira kaj ne i kaj bude tebi osobno najbolje odovaralo.

Cijevi nisu savinute iz razloga jer su butirane ,tj na krajevima je debljina 0.8 mm u sredini 0.5 mm i sam radijus bi bil pozicioniran točno na dijelu gdje počinje tanki dio cijevi. Najvjerojatnije bude u budućnosti koji frejm sa savinutim DT/ST koji su tvornički savinuti.

Lopataos - režeš li i čelik ?
hrbanic

Reputation point: 3

PostPostao/la lopataos dana 22. 05. 2016. (20:14)

Živio,

Rezat ću čelike i sve vrste metala. Novi stroj sitno broji, pa će za cca 2 tjedna proraditi.

Radna površina 420x420x100 mm, tako ako ikako mogu pomoći s sitnicama, vrlo rado bi to odradio, samo nabaviš materijal.

Stvarno je pohvalno ovo što radiš. Pogotovo me fascinira kako napraviš butted cijevi. Kad stigneš, možeš li malo objasniti proces.
How hard can it be!!!
Www.shovel.bike
lopataos

Reputation point: 41

PostPostao/la drznedaj dana 22. 05. 2016. (20:28)

Takodjer sve pohvale. Ne znam koliko ljudi u hr izradjuje okvire ali sigurno se mogu nabrojati na prste.
Je li okvire izradjujete samo za sebe ili i za prodaju?
Nisam kupac ali mi informativno zanima koliko bi naplatili izradu takve rame, do faze lakiranja?
drznedaj

Reputation point: 13

PostPostao/la DarioV dana 22. 05. 2016. (21:21)

Sta reci, svaka cast, pratim dalje.
DarioV

Reputation point: 43

PostPostao/la hrbanic dana 22. 05. 2016. (21:53)

Prva dva okvira - onaj bijeli (prvi probni) i plavi su bili za mene, ostalo je sve bilo naručeno.
Materijal je otprilike od 150 € nadalje za jedan okvir, tak da cijena ovisi najviše o željama naručitelja, isto tak i neka naknada za rad :)
hrbanic

PostPostao/la drznedaj dana 22. 05. 2016. (22:35)

Kod nas je trziste u banani ali kad bi ja uzimao celicnjaka gledao bi ovako nesto.
http://www.dmrbikes.com/Catalogue/Frames/Hard-Tail/Trailstar
drznedaj

Reputation point: 13

PostPostao/la Veliki Brat dana 22. 05. 2016. (23:47)

Jako lijepo! Ja sam pak jedan od onih kojima se puno više sviđaju oni cestovnjaci ;)
I vilice isto radiš sam? Imaš li možda informaciju koja bi bila nabavna cijena seta stainless cijevi (Columbus XCR ili Reynolds 953) za osobu recimoooooo 193 cm visine i 100-tinjak kg mase? :D
Također, odrađuje li se nekakav fitting po mjeri ili se geometrija dogovara onako odoka?
Gledam te!
Veliki Brat

Reputation point: 22

PostPostao/la hrbanic dana 23. 05. 2016. (00:04)

XCR Columbus, set cijevi + ht + bb - 700 € bez dodataka :D ne zajebavam se, neto cijena.
Vilice još ne radim, nisam još napravil jig za to da bi probal, al mislim da bi trebal uskoro.
Geometrije su dosad bile unaprijed poznate tj. vlasnici su znali kakvu geometriju žele, ali i nekakav stacionarni bicikl na kojem bi se dalo promjeniti geometrija je isto u planu čim nađem vremena :shock:
hrbanic

PostPostao/la Veliki Brat dana 23. 05. 2016. (06:04)

Bez dodataka znači bez vilice, dropouta (i zapravo bilo čega osim prednjeg i stražnjeg trokuta +HT +BB)?
Pretpostavljam da bi tu i rad bio skuplji obzirom na veće trošenje opreme.
A niš, javim ti se kad prodam auto. Ili drugi bubreg treći put :D

BTW, prekrasni bajkovi, a sviđa mi se i ful jednostavan logo!
Gledam te!
Veliki Brat

Reputation point: 22

PostPostao/la hrbanic dana 23. 05. 2016. (15:30)

Jup, samo cijevi bez vilice, dropoutova i svih dodataka na rami, stvarno skupe cijevi.
Hvala na pohvali za logo, jedan kolega ga je radil, možeš tu pogledat njegove ostale radove: http://markohrastovec.com/
hrbanic

PostPostao/la hrbanic dana 28. 05. 2016. (19:30)

Izrada mtba je danas pala u drugi plan, naime sastavljali smo bajk koji je več prije izrađen, al eto tek sad smo uspjeli se dogovoriti da ga sastavimo, pa evo par slika:
slika
slika
slika
hrbanic

PostPostao/la nvnsmc dana 28. 05. 2016. (19:35)

Vrunski
Cekam mtb da vidim kak ce to bit
nvnsmc

Reputation point: 11

PostPostao/la hrbanic dana 01. 06. 2016. (22:08)

Radilo se na zavarivanju prednjeg trokuta, pa evo par slikica, ispričavam se na neredu u radioni :D
slika
slika
slika
slika
slika
hrbanic

PostPostao/la neno zgb dana 02. 06. 2016. (11:29)

svaka ti čast na znanju, trudu, entuzijazmu ... ovako nešto je stvarno gušt za gledati i čitati.

nered u radioni, onak, nedopustivo! :D :D :D :D
MTB Team ZGodni
#nemalabavo