Brzopotezna pitanja

lake teme za male mozgove i sve one koji se takvima osjećaju

Re: Brzopotezna pitanja

PostPostao/la Sisajed dana 17. 07. 2019. (20:34)

SileTzar je napisao/la:Neko moje razmišljanje je zato što je idealna pozicija koju želiš na fulki sredina, dok na hardtailu ipak položaj ide prema iza radi kontrole zadnjeg kotača, nemaš suspenziju da ga umiri.

Ovo što si napisao za HT mi nema smisla jer lulica je duga da se težina može preseliti čim više naprijed što je pogodno kod penjanja. Reach je kraći nego na FS bajku i cijeli se položaj tijela ciljano gura više naprijed.
Našao sam jedno objašnjenje za reach: pretpostavka je da si na FS bajku više vremena na nogama nego na HT, pa dok si na nogama (i na spustu) je lakše na dužem reachu prebaciti težište iza.
Jedino što to onda nije razlog zašto i na HT nebi bio jednako dugi reach.
ili bolje rečeno, jedina bi razlika trebala biti u odnosu duljina ETT i lule za HT odnosno FS bajk. a nije tak.
Sisajed

Reputation point: 1

PostPostao/la SileTzar dana 18. 07. 2019. (11:46)

Nije mi jasna logika da na HT-u sjediš. Otkud ti to. I kako je lakše prebacit težinu iza ako je duži reach, valjda obrnuto yebiga.
SileTzar

Reputation point: 150

PostPostao/la SileTzar dana 18. 07. 2019. (12:49)

Thermaltake je napisao/la:Zanima me ako netko zna kakav najjeftiniji način čišćenja lanca, a i podmazivanje, a opet da nije neko šroteks ulje. Kolega mi je tu jedan sa foruma rekao da on koristi lancol, sad ne sjećam se da li je bilo za čišćenje ili podmazivanje...Uglavnom sad me sprej običan za čišćenje košta oko 100njak kn pa tako i ulje, pa sam razmišljao ako postoji kakav način da si uštedim na tome nekako. Reko da pitam tu na forumu možda netko ima kakavu šemu tipa na litre da uzme neko sredstvo za čišćenje bar, a ovo za podmazivanje ako ništa ću kupovat ovako onda kako sam i do sada.

Ulje za lanac je urota globalnih kompanija za prodaju što više odmašćivača. Wake up sheeple
SileTzar

PostPostao/la Sisajed dana 18. 07. 2019. (14:48)

SileTzar je napisao/la: I kako je lakše prebacit težinu iza ako je duži reach, valjda obrnuto yebiga.

Evo slike da nebi ispalo da pričamo o različitim stvarima.

slika

Kad je reach duži i kad stojiš na pedalama onda je težište više iza. Barem je meni tako logično. Uzimam u obzir i da je lula na FS bajku u pravilu kraća nego na HT (kad velim HT prvenstveno mislim na XC bajk)
Usporedi geometriju 2 bajka istog branda iste veličine gdje je jedan HT/XC a drugi FS sa >120mm hoda. FS bajk će imati par cm veći reach.
Normalno da ćeš si staviti duljinu lule koja tebi najviše odgovara, ali će se reach i dalje razlikovati.

SileTzar je napisao/la: Nije mi jasna logika da na HT-u sjediš. Otkud ti to.

Pa hoćeš se više nasjediti na xc bajku ili nekom FS bajku sa +120mm hoda?
Sisajed

Reputation point: 1

PostPostao/la SileTzar dana 18. 07. 2019. (15:17)

Kad kažem prebacivanje težine mislim na položaj dupeta u odnosu na zadnju osovinu. Kad je reach kraći i bicikl je ukupno kraći, čime se možeš više bacit iza za prijenos težine na zadnji kotač, što je na spustu s HT-om prilično bitno.

A i nema smisla uspoređivati reach na bajkovima različitih namjena. Lulica je zaseban faktor koji se gleda u kombinaciji s kutem vilice i općenitom dužinom bajka i namjenom.

Tl;dr duži reach je urota proizvođača aluminija za prodaju dužih cijevi
SileTzar

PostPostao/la Thermaltake dana 18. 07. 2019. (20:51)

SileTzar je napisao/la:
Thermaltake je napisao/la:Zanima me ako netko zna kakav najjeftiniji način čišćenja lanca, a i podmazivanje, a opet da nije neko šroteks ulje. Kolega mi je tu jedan sa foruma rekao da on koristi lancol, sad ne sjećam se da li je bilo za čišćenje ili podmazivanje...Uglavnom sad me sprej običan za čišćenje košta oko 100njak kn pa tako i ulje, pa sam razmišljao ako postoji kakav način da si uštedim na tome nekako. Reko da pitam tu na forumu možda netko ima kakavu šemu tipa na litre da uzme neko sredstvo za čišćenje bar, a ovo za podmazivanje ako ništa ću kupovat ovako onda kako sam i do sada.

Ulje za lanac je urota globalnih kompanija za prodaju što više odmašćivača. Wake up sheeple

Ok, imaš kakav prijedlog onda ili ?
Thermaltake

Reputation point: 0

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 19. 07. 2019. (05:39)

da.. nafta i ulje za finu mehaniku... ili ako nemas nafte... samo motorno ulje... ubacis lanac preko noci... ulje ce "dignut" dobar dio necistoce... izvuces ga van.. ostavis par sati da visi i da se ocijedi.. montiras i vozis.. AKo radis umakanje u nafti.. onda je ovo bolja opcija za poslije, jer ulje udje i u valjke.. Ako brises lanac samo sa krpom u kojoj je neko otapalo.. (nafta, sinteticki razredjivac, petrolej.. nekivrag).. onda samo stavis po kap finomehanickog ulja na svaku kariku i vozi..
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la Vuco dana 19. 07. 2019. (10:37)

Thermaltake je napisao/la:A što se ulja tiče znači ništa ono keramičko i takve neke ? Trenutno koristim KTMovo neko keramičko i stvarno je ok i kad podmažem dugo drži i super shifta. Lancol nisam nikad probao kao ni niti jedno drugo, osim tog trenutnog keramičkog jer sam u startu uzeo dvije bočice, doduše jednu sam potrošio, a druga je na pola pa reko da već počnem kombinirat nešto ako se da išta.

Možda nekakav disclamer da bacim. Naime moje vožnje su na Sljeme. Jedan uspon, jedan spust i onda doma u 90% slučajeva. Rijetko kada su tu dva uspona (a da drugi nije busom) ili da idem na nekakavu XC kružnu vožnju.

Vjerujem da su neka ulja "za lanac" koja se prodaju pod keramička, posebna za mokro i suho, različiti proizvođači bolja od lancola, a neka lošija. Opet kažem, lancola ima par tipova, od kojih sam vidio neke da su tak crna ko nafta. Moj je lijepe žute boje meda...
Ako radiš XC vožnje di imaš prašine i blata po svuda, što gore što dolje, ne slušaj mene nego će ti se javiti netko od ekipe što voze duže rute.

Lancol još na prašinu i nije tak osjetljiv, ali na blato jest. Nema gorega kad lanac žvače blato...
Vuco

Reputation point: 82

PostPostao/la SileTzar dana 19. 07. 2019. (11:24)

Opereš bajk miniwashem pazeći da baš pod tlakom ne prskaš po lagerima, pređeš krpom da pobrišeš višak vode i blata i kaneš malo ulja kad se sjetiš i voziš dalje.
Lanac i kazeta su potrošni materijali, divim se ljudima koji im robuju, kupuju ultrasonične čistače, keramička ulja, krpice od jelenje kože, bogtepita šta. Vrijeme je novac
SileTzar

PostPostao/la rise dana 19. 07. 2019. (11:29)

ocito su hektolitri u pitanju kad se trazi usteda...

ja sam kupio prije par godina ovo (napravio cca 35-40.000km od tada), odmascujem lanac i kazetu svaki 500km i nakon toga stavim 1 kap na kariku...i gle jos uvijek ga ima u bocici. ali #prosto# to je za nas bogate, 39kn treba izdvojiti...

https://dsg.hr/finish-line-ulje-wet-lub ... oizvod-92/
Assumption is the mother of all fuckups
rise

Reputation point: 20

PostPostao/la Thermaltake dana 19. 07. 2019. (21:08)

rise je napisao/la:ocito su hektolitri u pitanju kad se trazi usteda...

ja sam kupio prije par godina ovo (napravio cca 35-40.000km od tada), odmascujem lanac i kazetu svaki 500km i nakon toga stavim 1 kap na kariku...i gle jos uvijek ga ima u bocici. ali #prosto# to je za nas bogate, 39kn treba izdvojiti...

https://dsg.hr/finish-line-ulje-wet-lub ... oizvod-92/

Ma nisu nikakvi hektolitri u pitanju, nego me čisto zanimalo zašto taj kolega tu sa foruma to radi sa lancolom, a ja koristim keramičko ulje šta kupim u nekom bajk šopu. Ali oke shvatio sam vas.
Thermaltake

PostPostao/la BoS dana 22. 07. 2019. (23:28)

Thermaltake je napisao/la:
Vuco je napisao/la:Očistim krpom i nekakvom četkom za lanac (ono za čistiti kazetu). Sumnjam baš da skinem sve na taj način, ali je sve tiho kasnije. Podmazujem sa lancolom (imaš više vrsti lancola ak se ne varam kod INA), ali recimo da treba svaka dva-tri đira podmazati. I češće ako je prašina velika na spustu.
Lancol si pretočim u manju kutijicu od jedinog lube-a za lanac koji sam kupio (pojma nemam koja marka) da bude lakše podmazivati.

Oke to za čišćenje, sam čak i naručio sa ebay-a za neku siću ko neku plastičnu sa četkicama unutra staviš deterđenta nekakvog i počistiš. Imam i četkica razno raznih pa i s njima i sad čistim, ali sprej ovaj za skidanje masnoće mi je super jer mi i lanac i kazetu fino počisti nema više crnog na njima nego se sjaje, makar bih mogao to i sa vlažnom nekom krpom možda skinut uz malo više truda, ali ako postoji nekakvo sredstvo da je jeftinije i da ga uzmem po par litara bi super bilo.

A što se ulja tiče znači ništa ono keramičko i takve neke ? Trenutno koristim KTMovo neko keramičko i stvarno je ok i kad podmažem dugo drži i super shifta. Lancol nisam nikad probao kao ni niti jedno drugo, osim tog trenutnog keramičkog jer sam u startu uzeo dvije bočice, doduše jednu sam potrošio, a druga je na pola pa reko da već počnem kombinirat nešto ako se da išta.

Sprej za skidanje masnoće iliti degreaser baš i nema neke alternative - ili kupiti u Lidlu kad je bajk akcija jeftiniji (u odnosu na renomirane Finish Line ili Motorex, npr) ili skidati i lanac i kazetu pa ih namakati u miksu nafte i petroleja.
Kad sam vozio MTB, uvijek sam skidao lanac i posebno ga čistio ali za kazetu mi je taj citrus degreaser bio nezamjenjiv, nemreš bez njega pošteno bajk srediti.. :D
BoS

Reputation point: 5

PostPostao/la Thermaltake dana 29. 09. 2019. (21:25)

Pozdrav, treba mi neka preporuka za anti theft gps neki za bicikl ako mi može netko preporučit kakav pouzdan.
Thermaltake

PostPostao/la Brzzi dana 30. 09. 2019. (13:03)

Thermaltake je napisao/la:Pozdrav, treba mi neka preporuka za anti theft gps neki za bicikl ako mi može netko preporučit kakav pouzdan.

Jedini pouzdan anti teft je da ti bike na dohvat ruke uvijek.
Brzzi

Reputation point: 4

PostPostao/la Thermaltake dana 30. 09. 2019. (20:07)

Brzzi je napisao/la:
Thermaltake je napisao/la:Pozdrav, treba mi neka preporuka za anti theft gps neki za bicikl ako mi može netko preporučit kakav pouzdan.

To i sam znam.

Nego me zanima gps ako netko ima iskustva sa nekim dobrim da mi preporuči.
Thermaltake

PostPostao/la bakaraci dana 11. 10. 2019. (11:43)

Thermaltake je napisao/la:
Brzzi je napisao/la:

To i sam znam.

Nego me zanima gps ako netko ima iskustva sa nekim dobrim da mi preporuči.

Pogledaj si firmu Datatag na netu!
bakaraci

Prethodna

Natrag na Početnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.