Cloud atlas mišljenja?!

rasprave o filmovima, glazbi i showbiznisu...

Cloud atlas mišljenja?!

PostPostao/la SmrdljivoStopalo dana 02. 02. 2013. (17:02)

http://www.filmovizija.com/strani-film/ ... 65031.html
http://www.youtube.com/watch?v=hWnAqFyaQ5s

Jedan od rijetkih novijih filmova koji me je zainteresirao jer ne samo da je pametno osmišljen i da ima vrhunsku glumačku postavu i odličnu masku nego se ubiti ne oslanja toliko na maštu nego na činjenicu da smo kao vrsta kroz povijest gramzljivi i autodestruktivni i ne pokazujemo da čemo se promjeniti u budučnosti. Reference na mcdonalds, kapitalizam, robovlasništvo su odlično napravljene a najviše me zaitrigirala tema nedostatka hrane i ljudožderstvo u budučnosti.

Kao pesimista i čovjeka razočaranog u ljude i smjer u kojem idemo da me netko pitao kako mislim da budučnost izgledati ja bi je opisao točno kako je film snimljen što me malo ostavilo bez riječi jer izgleda da baš i nisam jedini koji se pesimistično pribojava takvog scenarija.

E sad za vas koji ste film pogledali zanima me što osobno mislite o tematici i sveukupno gledajući na našu povjest koliko je takav scenarij moguć?

Također svima preporučam 3 zbunjujuća sata filma a vjerojatno i još koje gledanje nakon da popune rupe jer film nije lagan za gledanje a maska je toliko dobra da je teško prepozati glumce u svakoj priči.

Osobno sam film u tjedan dana pogledao 4 puta i ne žalim niti minute koliko je genijalan ili loš jer sredine nema s obzirom na kritike na netu. Svi vi koji visite na rubrici politika i pratite teme tipa kapitalizam, korupcija, globalno zatopljenje, moderno robovlasništvo, trovanje hranom, gubitak ljudskih vrijednosti itd preporučam jer zanima me več tjednima dali je ovaj film čisti plod veoma bujne mašte ili jednostavno zbroj činjenica prema kojem čemo se sami kao vrsta dovesti do takve budučnosti

Edit: Tom Hanks ne da briljira u svih šest različitih uloga nego stvarno ne znam jel je tko to mogao odglumiti tako dobro kao on... Odlična mu je uloga kvazi pisca koja neodoljivo podsjeća na veliki bum bezglavog spisateljstva i djeljenja nagrada upitnoj kremi društva na neukusnim događanjima što je bilo viđeno i kod nas u vidu "spisateljice" Nives Celzijus i sličnih što je punilo kioske kratko vrijeme. Totalno atipična uloga za Tom Hanksa a i to je skinuo do bola iako na prvu nisam niti skužio da je to on u toj ulozi!

Citat s youtube-a:
"Movies like this masterpiece never get the well deserved praise on release. It takes years for the masses to catch up. In 10-20 years this will be at the top with the best of the best. Students of all sorts will analyze this creation and learn from it. Many great writers and dirdctors might be born because of this piece of art. And even more will study the meaning of this film and for many viewers of this generation it might have just changed their life."
Muka mi je više kaj moram bacit bicikl na cestu i vidjet dal će ga netko udarit da bi gamad stala i pustila me prek zebre. I tak svaki dan...
SmrdljivoStopalo

Reputation point: 17

Re: Cloud atlas mišljenja?!

PostPostao/la manekiludak dana 02. 02. 2013. (23:34)

Veoma snažan, maštovit i jednostavno predivan film.

U zadnje vrijeme sam se našao u par takvih rasprava koje se neposredno tiču tematike filma. Iako sam ja taj koji će često biti idealist, nekako ne vjerujem da će se naša priroda ikada promjeniti. Makar ne u tako skorom roku
manekiludak

Reputation point: 35

PostPostao/la jurgensonovic dana 16. 02. 2013. (09:04)

Pogledao sam film i hvala na preporuci!

Ima nekoliko stvari koje sam zamijetio u vašim postovima, za koje smatram da utječu na vaš pogled na svijet i bespotrebno ga čine pesimističnijim nego je potrebno.

SmrdljivoStopalo je napisao/la: kao vrsta kroz povijest gramzljivi i autodestruktivni i ne pokazujemo da čemo se promjeniti u budučnosti.

manekiludak je napisao/la: nekako ne vjerujem da će se naša priroda ikada promjeniti.

Ovo boldano se često ponavlja u razgovorima, a ne da nije istina, nego se radi o običnom mitu. Ono što se često smatra našom prirodom, a nastalo je na promatranju ponašanje ljudi u ovom tipu društva zvanom "civilizacija". Znači zaključci doneseni na osnovu promatranja jednog od nekoliko tisuća vrsta ljudskih društava kroz povijest ljudske vrste, promatrano kroz zadnjih 10-ak, od ukupno 200 tisuća godina naše povijesti.

Nadam se da je jasno kolika je mogućnost za sustavnu grešku u zaključcima donesenima na ovolikom uzorku.

Kada bi uzeli malo širu bazu za promatranje ljudske prirode, zaključci bi bili daleko pozitivniji, da ne velim da se većina onih koji su iz prve ruke to išli promatrati redom nisu htjeli vratiti u civilizaciju, bez obzira na tehnloške dobrobiti koje realno imamo. Pogledajete bilo koje iskonsko ljudsko društvo (na desetke indijanskih aboridginskih i mnogih drugih, npr na sibirskom području živi još uvijek nekoliko stotina plemena za koje se gotovo ne zna), i broj uzoraka koji nudi radikalno drukčiji pogled na ljude će biti u velikoj većini. Naravno, greška bi bila idealizirati ta društva i ljude (mit o plemetom divljaku), ali da ne idem previše u detalje..... bit je da su njihova društva evolucijom dovedena do stupnja u kojem se društvena pravila odlično nose sa ljudskom prirodom kao takvom, na dobrobit svih jedinki.

Što se tiče ljudožderstva, ovog treba nemam vremena, napisat ću malo kasnije ;)
jurgensonovic

Reputation point: 12

PostPostao/la manekiludak dana 17. 02. 2013. (15:26)

Naravno, slažem se.
I svaki put kada bi se govorilo o našem trenutačnom stanju uma, njihove zajednice bi bile kao primjer onog čemu bi trebalo težiti. No realnost je da jedan dio tih plemena doživio "mutaciju" te čiju posljedicu danas vidimo kao našu modernu civilizaciju. Ona je nadmoćna, superiorna, te teško da će evolucija ići u suprotnom smjeru sve dok ne dođe do određene kritične točke.
Ma ne znam, nisam nikada na to gledao pesimistički, već tako kako je. Samo nas pokušavam razumjeti :)
manekiludak

Reputation point: 35

PostPostao/la jurgensonovic dana 05. 03. 2013. (22:22)

U vezi ljudožderstva u modernim filmovima katastrofe, kao i u Atlasu.....

Ljudožderstvo u povijesti je u onom primitivnom obliku bilo prisutno više u ritualne svrhe. U svrhu izvora hrane za druge ljude, kako se to prikazuje u filmovima, to je totalna glupost. Dakako, kada ova ludost oko nas jednog dana pukne kao balon od spunice, ljudožderstvo će u nekoj mjeri (ali vrlo kratkoročno) biti prisutno zbog općeg kolapsa i nedostatka hrane. Ali dogoročno ljudožderstvo, pogotovo ono oko kojeg bi se razvijale kanibalističke kulture, to je praktički neizvedivo iz vrlo prizemnih razloga ;) naime ljudi su stoka koja u uzgoju troši puno resursa, presporo raste, preosjetljiva je na sve i sva, i ima premali prinos kako se to veli, da bi bila rentabilna u biološkom smislu. Da bi stado ljudi samo održao na životu da prehraniš 4 članu obitelj :roll: :o trebao više hrane i resursa nego što bi trebalo toj istoj obitelji u desetostrukom periodu.

Drugi oblik ljudožderstva, kakav se razotkriva u Atlasu, to je već realnije. U kontekstu podivljale fašističke neoliberalne ekonomije, i politike društva koje trenutno ide u tom smjeru. No, ja mislim da je realnije da se desi opći krah ovog sustava prije nego "evoluiramo" do prikazane mjere. Jednostavno gledano, ovaj društveni sustav je na vrlo klimavim nogama, i već za našeg života je vrlo izvjesno da ćemo biti svjedoci vrlo velikih promjena. Ne nužno na bolje, ali treba se nadati :mrgreen:

U tome mi je ovaj film odličan. U pružanju nade. Da iako sve oko nas izgleda vrlo kaotično i negativno, ima neka viša sila koja polako zbraja sve ono pozitivno što se lagano skuplja i čeka neki prelomni trenutak kada će se pokazati da sva ona dobra djela oko nas nisu bila uzaludna, već možda i ključna za postizanje nečega pozitivnog u globalnom smislu. Svaki čin dobrote i nesebičnosti polako jača i čeka da se naplati u budućnosti, ma koliko sada izgledalo beznačajno i besmisleno.

Vremena su kada ljudima treba pokazati da nije još sve propalo, i da ima nade za borbu protiv ovog kolektivnog ludila oko nas, i da ima smisla težiti pozitivnom djelovanju.

Još jednom, svakako preporučam gledanje filma. Ako ništa dugo, impresivno izgleda to sve skupa :mrgreen:
jurgensonovic

Reputation point: 12

PostPostao/la SmrdljivoStopalo dana 08. 03. 2013. (17:20)

Da, da, sve je toodlično samo kaj je meni na lapu tipkovnica prdnula pa pikam slovo po slovo sa on-screen keyboardom pa mi se neda filozofirat jer ovo da napisem treba 3 minute. Drago mi je čuti da ste uživali u filmu.
Muka mi je više kaj moram bacit bicikl na cestu i vidjet dal će ga netko udarit da bi gamad stala i pustila me prek zebre. I tak svaki dan...
SmrdljivoStopalo

Reputation point: 17

Natrag na Filmovi, glazba, showbiz

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.