Cjelokupan alat za vlastoručni servis bicikla

Razglabanja o gorenavedenim predmetima

Cjelokupan alat za vlastoručni servis bicikla

PostPostao/la maestro dana 19. 09. 2011. (18:47)

Počelo mi je rasturat ego da za svaki mali popravak moram vodit bicikl u servis i ostat bez njega na 3 dana. Ne mogu podnijet misao da nisam sposoban za popravak bilo kojeg dijela bicikla uz dovoljnu količinu truda. Ono što želim od vas da mi pomognete, jest popis svih vrsta alata za ogolit bicikl do kosti. Recimo da kod sebe nemam ni jedan dio alata i da ga želim počet lagano kupovat i skupljat tokom određenog perioda vremena. Npr. koji ključ mi treba za skinut pedale - nemam pojma. Koji ključ za pogon - nemam pojma. Koji imbus za kočnice - ...Uglavnom, ne posjedujem ni jedan komad alata, a želim svaki dio. Koji su to dijelovi (popis, vrsta, veličina). Za nabavit ću se snać, samo trebam znat koji alat. I ne namjeravam kupovat setove alata nego dio po dio, kako vrijeme i lova dopuste. Unaprijed puno hvala.
maestro

Reputation point: 1

Re: Cjelokupan alat za vlastoručni servis bicikla

PostPostao/la BIKERZ dana 19. 09. 2011. (18:50)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving. "Albert Einstein"
BIKERZ

Reputation point: 5

PostPostao/la eXactMat dana 19. 09. 2011. (18:52)

Malo pretraži forum imaš več tema o tome.Nisu svi alati isti.Imaš alate za shimano pogone i npr.za truvativ.Pogađaš (nisu isti).Trebaš navesti i znati sta ti tocno treba.Realno, koji ce ti vrag sav alat??Uzmeš onaj koji ti treba za manje stvari a veče stvari ipak prepusti iskusnijima da naprave.
eXactMat

Reputation point: 12

PostPostao/la Hapex dana 19. 09. 2011. (18:55)

za početak si pogledaj stranice poput:

http://www.uniortools.com/categories--p ... grp=kolesa
http://www.parktool.com/

na tim stranicama ćeš dobit nekakve smjernice koji alat je za šta i onda možeš lagano krenuti u kupnju. Što se Unior alata tiče kod nas je zasupnik za njih mislim http://www.comet.hr
Hapex

Reputation point: 19

PostPostao/la maestro dana 19. 09. 2011. (19:02)

Sav alat mi ne treba odmah. Želim počet s recimo dvije vrste alata i laganim popravcima, a onda postepeno proširivat i znanje i alat. Znam da će me to koštat živaca i vremena, ali ne moram vam opisivat koje zadovoljstvo osjećam u vožnji, i u želji da popravim i održavam svoj bicikl. Možemo to reć - ne želim bit ovisan. Svjestan sam mana tog nauma, ali želja je neopisiva. Hvala na linkovima
maestro

PostPostao/la mate123 dana 19. 09. 2011. (19:05)

eto onda si prvo kupi set imbusa jer su oni najzastupljeniji na biciklu.
to imaš u svakom trgovačkom lancu.
mate123

Reputation point: 0

PostPostao/la maestro dana 19. 09. 2011. (19:08)

Ja ću od tog seta koristit 2 ili 3 imbusa. Ne treba mi set, one male i velike neću nikad upotrijebit. Ako me razumiješ, želim se specijalizirati što se tiče alata - samo za bicikl, ne treba mi milijun ključeva, kliješta i setova.
maestro

PostPostao/la mate123 dana 19. 09. 2011. (19:12)

nemoj cjepidlačit. pa set imbusa ima oko 6-7 komada. uzmeš onaj set koji ima do tipa 10 mm.
trebat će ti možda i za nešto drugo u životu osim bicikla.
znaš onu staru. Od viška glava ne boli. ;)
mate123

PostPostao/la ninja23 dana 19. 09. 2011. (19:19)

a cmu sad komplicirati? ti bi sad kupovao samo odredjeni alat? pa bolje ti je kupiti cijeli set imbusa, imas ih za 30-40 kn i za bike su dobri. za neke stvari ti trebaju i kljucevi, to isto mozes kupiti cijeli set za 150-250 kn ako hoces nekaj obicno ili 50-ak kn po komadu ak oces bas velicine za bajk. dobro je imati setove alata jer ce ti trebati i za nekaj drugo a ne samo za bike.
ako hoces imati set samo za bike onda kupi u komadu i gotovo. evo ovdje imas uniorove setove, nisu jeftini ali to ces imati dozivotno
Kod: Označi sve
http://www.uniortools.com/product-list-2?doc=21117&cat=44549
Zadnja izmjena: ninja23; 19. 09. 2011. (19:20); ukupno mijenjano 1 put/a.
ninja23

PostPostao/la maestro dana 19. 09. 2011. (19:19)

Dobro, imaš pravo što se tog tiče. Još ću se informirat što se tiče ostalih vrsta alata. Ma uglavnom, volja je sve.
maestro

PostPostao/la Dobryla dana 19. 09. 2011. (19:59)

Jeste lijeni... Treba ti:

Imbus - 4,5,6,8 (3 ako imaš Pletscher nosač mjenjača, 10 ako imaš stariji octalink Deore pogon. 10 ti još treba za skidanje freewheela) - oko 10 kn komad
Alat za skidanje BB-a ili alat za skidanje HTII ili Truvativ čašica lagera (ovisi kaj imaš na biciklu) - 75 do 100 kn - Unior, XLC
Alat za skidanje kurbli (radapciger) ako nemaš HTII ili neku drugu tehnologiju vanjskih lagera, poput BB30 - 75 do 100 kn
Alat za skidanje kazete (koji je ujedno i alat za skidanje centerlock rotora) ili alat za skidanje kranca (lančanici koji se šrafe na navoj), jako su slični ali ne i isti - oko 75 kn, moguće i manje
Ključ za niple, po mogućnosti kvalitetan za više veličina nipli, isplati se dati malo više novaca za takav oko 60 kn
Viljuškasti ključ 14 i 15 (pedale) garnitura Unior viljuškastih ključeva je neki dan bila na akciji 37 kn
Tanki viljuškasti ključevi za zatezanje konusa oko 40 kn
Alat za rastavljanje lanca - kvalitetan oko 140 kn
Stalak za centriranje - jednog dana... oko 300 kn

U HR su ti dostupni Unior i XLC alati. Parktool je debelo prenapuhana cijena za alat. Solidan ali ni po čemu ne odskače bitno.
Garnitura Unior alata koja ima većinu nabrojanog ti je oko 800 kn, garnitura XLC alata je oko 600 kn. I u jednoj i drugoj ćeš još trebati ponešto dokupiti.
Dobryla

Reputation point: 20

PostPostao/la maestro dana 19. 09. 2011. (20:12)

Majstore! Hvala ti
maestro

PostPostao/la zmaj dana 19. 09. 2011. (21:39)

maestro je napisao/la:Ja ću od tog seta koristit 2 ili 3 imbusa. Ne treba mi set, one male i velike neću nikad upotrijebit. Ako me razumiješ, želim se specijalizirati što se tiče alata - samo za bicikl, ne treba mi milijun ključeva, kliješta i setova.

na biciklu ti mogu trebati imbusi: 2.5, 4, 5, 6, 8... bar sam ja takve sretao
zmaj

PostPostao/la syntax dana 19. 09. 2011. (21:46)

sorry kaj upadam u temu....

zna li nektko di ima za kupiti ključ za rastavljanje čegrtaljke (onaj s dva nasuprotna zuba) za nabe s indu lagerima (acor, author) ?

sličan onom za slidanje kazete samo nešto veći i sa dva nasuprotna zuba...
...sve što je dobro je ili ilegalno ili nemoralno ili deblja......i kao mali sam progutao tavu, ko' ne vjeruje nek opipa dršku.....
syntax

PostPostao/la Dare dana 19. 09. 2011. (21:50)

neki sam dan baš na evanscycleu stavljao u korpu neke alatke za opravku bicikla - bilo ih je jedno 7-8 komada i ništa nije bilo preskupi (najskuplji komad je bio alat za izbijanje HS čašica = 12€) korpa je koštala 55€, dok je set alata koji uključuje sve alatke koje sam odabrao + još ne znam koliko komada alata (doduše bez alata za izbijanje HS čašica) koštao 43€.
Hoću da kažem da se ne isplati kupovati specijalizirani alat za biciklo komad po komad. Mnogo jeftinije dođe uzeti set pa ga vremenom nadograditi još pokojom alatkom.
Life is like riding a bicycle - in order to keep your balance, you must keep moving. ~ Albert Einstein

Stevens zvani Stevo

slika
Dare

PostPostao/la Mister Spirit dana 18. 12. 2011. (12:42)

syntax je napisao/la:sorry kaj upadam u temu....

zna li nektko di ima za kupiti ključ za rastavljanje čegrtaljke (onaj s dva nasuprotna zuba) za nabe s indu lagerima (acor, author) ?

sličan onom za slidanje kazete samo nešto veći i sa dva nasuprotna zuba...

Misliš na ratchet(nisam baš upućen u hrvatske nazive)? Mjenjao sam s burazom na DT Swiss 340 nabi na 36 points of engagements s ratcheta koji dolazi uz nabu, bez nekog posebnog alata. Correct me if I'm wrong, ima već vremena, al samo smo skinuli kazetu i par matica da bismo došli do ratcheta. Zamjena je bila čisti remove&replace. Tako da bi ti onda trebao samo alat za skidanje kazete(u Brodu je jedina + strana što će ti uvijek netko od servisera posuditi u servisu da obaviš što trebaš, tak da ne moraš ni kupovati alat za radove koje ćeš obaviti jednom za životni vijek bicikla).

http://www.youtube.com/watch?v=gE-ODTjaGuk - Upoznajte se sa Sith_lord-ovom nabom.
"Went down the hill the other day, soul got happy and stayed all day." - Moby

Hornet
Mister Spirit

Reputation point: 18

PostPostao/la babaaa dana 19. 04. 2012. (11:40)

nadam se da pišem u dobru temu..

ugl. zanima me alat za vađenje kazete.. na dvije bicikle imam sramove 9 brzinske kazete.. jedna 980 drugu neznam točno..
Ali kupujem biciklu sa 10brzinskim shimano HG8110 kazetom
e sad, gledao sam na eBay ovo

http://www.ebay.com/itm/New-Icetoolz-Xpert-Shimano-cassettes-tool-/120647260170?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1723180a#ht_941wt_1163

je moguće s time i sram kazetu vaditi ili moram kupovati posebno za sram posebno za shimano..
i neki freewheel se stalno spominje na tom eBay-u.. našao sam jednom na forumu objašnjene al više nemogu nać.. :roll:
ako sam dobro zapamtio to je onaj stari sistem na starim biciklama di se cijela kazeta slaže zupčanik po zupčanik
je to to (pretpostavljam s time nemogu vaditi kazetu na mojim biciklama?? )
http://www.ebay.com/itm/FREEWHEEL-REMOVER-TOOL-SHIMANO-MF-BICYCLE-BIKE-TOOLS-CYCLE-/261004732411?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc51827fb#ht_2485wt_1396

nepostoje glupa pitanja nego glupi ljudi al ajde, ako mi netko može malo ukratko pojasnit bio bi mu jako zahvalan :mrgreen:

hvla unaprijed
kuraja, do kraja ;)
babaaa

PostPostao/la Goran_injo dana 19. 04. 2012. (11:55)

Lockringovi za kazete su isti za shimano i sram, pa nema problema sa alatom - isti je ključ.
Goran_injo

Reputation point: 22

Sljedeća

Natrag na Bicikli, dijelovi i oprema

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot], Google [Bot] i 7 gostiju.