Generalna tema o sjedalima

Razglabanja o gorenavedenim predmetima

Re: Generalna tema o sjedalima

PostPostao/la Mraz dana 22. 05. 2013. (11:32)

O tome i ja trenutno razmišljam... probao sam Henge i Targa modele (u biti isti klinac drugo pakovanje) i ne odgovaraju mi nikako, tako da se potraga za sjedalom nastavlja :D Dok nađem odgovarajuće sjedalo potrošiti ću više love nego za bajk.
They deem me mad for I will not sell my days for gold; I deem them mad for they think my days have a price.
Mraz

Reputation point: 8

PostPostao/la Hoskins dana 22. 05. 2013. (14:27)

Ja imam ovaj http://www.rido-cyclesaddles.com/sensational-new-r2-c100064.html
Sic je odlican, onako dok se ne naviknes precudan je ali nakon nekog vremena se pokaze jako dobar. Najludje je sta kad sjednes na njega izgleda neobicno ali sta je duza voznja to je udobniji, ni ne primjetis da si na bikeu - bar dok noge ne proplacuB-)

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
Hoskins

Reputation point: 0

PostPostao/la Gavijal dana 22. 05. 2013. (15:49)

Imam specialized romin evo gel, iako je super nahvaljen sic, mislim da bu u prodaju jer mi se ne vozi u biciklističkima
Gavijal

Reputation point: -6

PostPostao/la Joda dana 22. 05. 2013. (20:57)

Kroz godine mnoge, sjedala mnoga:

1. Fuji - prvo, gljivasto, veliko, mekano, za na plac style...ali kad si friški u mtb-u ne znaš, voziš i trpiš
2. BBB - BSD 07 - prvo "pravo", usko 127mm, tvrdo, izvozil pripreme i odradil 300 km Kajkavijane...preživio
3. WTB pure V - preveliko, preširoko, preglomazno
4. WTB rocket V - preusko, premekano, onaj oštri bočni rub...koma
5. XLC pro SL - bilo je dobro dok je trajalo, svinuo se desni rail....u smeće
6. Specialized Romin - sjedio na guzomjeru, kaže on 145mm, vozio ga jedno vrijeme, bio oduševljen, možda zeru pretvrdo, nakon nekog vremena se kljun počeo cufat (3-4 mj. !) , sic je bio bijeli te sam ga non stop glancal da ne bude musavi, nakraju sam shvatil da mi je ipak pretvrdi i preširoki (zapinjanje na spustu) a pošto se je počel guliti na vrhu bočno....sa gorčinom u ustima, prodal ga (uzeo sam ka kao novog i platio ga masno...)
6. Selle Italia X1 (stariji model) - niš posebno, trpjeli smo se
7. Cannondale all mountain - nije loše, dapače...malo je "praščić" zbog težine...
8. Fizik tundra 2, kium-manganise - nije bilo loše, ali ...ipak nije prošlo
9. Selle Italia X1 (Cube edicija) - - nije bilo loše, dapače , ali sjedalo nije imalo gripa, stalno sam se sklizal po njemu....nepoželjno, agonija i potraga se nastavlja...

10. Skockah se, malo razmislih o svim mogućim varijacijama sjedala koje sam vozio i.... kupih 4ZA cirrus (240g, 138mm široko, a nije ni skupo bilo ...) . I to je konačno to. Nakon što se sic malo "razradio" na vožnjama, stvarno sam zadovoljan.

Ono što sam naučio kroz godine:
- za kilometražu 50 + km, nikakve debele, mekane, široke i pufaste gljive, nego pošteno srednje tvrdo sjedalo
- širina ?- vozio sam sjedala od 127mm - 155mm ...132-138mm je moj optimum( bez obzira što je Specov guzomjer rekao ...145)
- oblik? - za mtb - xc više nikad ne bih uzeo ravno sjedalo, nego mi mora zadnji kraj biti prema gore( apsolutno poželjno za suport kod penjanja), a kljun prema dole...
- težina?- kvragu i par grama, sjedalo/pozadina drži 70 % težine (kažu neki tamo...)..dakle udobnost prije svega
- rupa/izrez u sredini ? - dugo sam vjerovao da je to jaaako bitna stvar i da moje sjedalo to mora imati....nije imperativ, iz popisa se vidi da sam najzadovoljniji bio sa sjedalima koja nemaju taj izrez/rupu

Teško je "pogoditi" pravo sjedalo, a još teže ga je....pravilno podesiti. Imam dojam da ga neki samo zveknu na sic štangu i deri...I onda kažu, fuj, i traže drugo sjedalo. A ima se tu lijepih stvari za podesit...Otom, potom.

Top lista sjedala koja su meni bila OK (što god to nekome značilo...) :

1. 4Za Cirrus...hvala nebesima, konačno sam ga pogodil
2. Cannondale All mountain...vjerovali ili ne
3. Fizik Tundra 2

Fizik je tu malo uljez, zbog oblika (ravan) i širine (127), ali sjedalo mi je bilo čisto u redu.

Koje bih sjedalo preporučio? Niti jedno. To je toliko individualna stvar, da je savjet tipa "imam ti ja sjedalo xx, meni ti je bomba, to si uzmi..." ...blago rečeno, neozbiljan.

Najlakši način je , zamoliti frenda, da na dan -dva posudi potencijalno interesantno sjedalo. Staviti ga na svoj bajk....POŠTENO ga podesiti. Izvozit se na njemu poštenih 50 km( mješano - asfalt, šuma, uspon :arrow: obavezno). I onda odlučiti. Temeljem vlastitog iskustva, doživljaja, filinga.

Ili čitati rivjue...Ili ići metodom ćorave koke, a to košta. A i boli.

I opet ga ja k'o lopatom... :lol:

Hvala na čitanju. ;)

Lp ;)

I da....nekima omražene biciklističke hlače sa uloškom, su najveći izum poslije...kotača. Toliko o tome. 8-)
Joda

Reputation point: 30

PostPostao/la Hoskins dana 22. 05. 2013. (21:59)

Fantastičan post Joda. Istina je, nitko vam ne može preporučiti sjedalo jer šta je nekome top klasa drugom je smeće koje ga žulja već nakon par kilometara. Najbolji način je da se sjedalo isproba i to na dužoj turi i tek onda se može reći da li paše ili ne. Ja sam napisao za moj Rido sic jer je radjen na principu da se na njemu sjedi doslovno samo kostima na dupetu dok osjetljivi dio ispod prostate ne dolazi u kontakt sa sjedalom. Ja sam takodjer isprobao 5 siceva i ovaj rido je jedini uz kojeg nemam nikakav problem sa prostatom a tvrd je kao beton iako na slici izgleda kao neki mekani. Ima dosta iskustava korisnika na rido stranici pa malo bacite oko,možda nekome pomogne.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
Hoskins

Reputation point: 0

PostPostao/la Gavijal dana 22. 05. 2013. (22:08)

Takav je i spec Romin, ali bole kosti

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2
Gavijal

PostPostao/la filip00 dana 22. 05. 2013. (22:22)

Specialized Toupe koji trenutno vozim na cestovnom je isto prilično tvrd i hoće zabolit guzne kosti, ali to je to. Noge nemaju problema kao ni prostata. Negdje se mora napravit kompromis jbg :/

I Joda naravno opet odličan post. Čovjek koji ima najbolji omjer postova/reputationa, nevjerojatno nešto :mrgreen:
U teoriji, između teorije i prakse nema razlike. Međutim, u praksi...
filip00

Reputation point: 49

PostPostao/la xlr dana 23. 05. 2013. (07:00)

Znači da rezimiram, ako me na makadamu samo zabole kosti, to je ok jer je sjedalo zeru tvrđe? Jer imam takav problem da me nakon 20ak km mješanog terena nažuljaju kosti, sve ostalo je ok. Nakon što nažuljaju mogu notmalno vozit asfalt, ali makadam malo boli. Mislio sam uzeti mjere i mjenjati sic samo bol u kostima mi ne zvuči dovoljno strašno. Jedna opcija su mi i gaće s pelenama (ne hlačice).

Sjedalo je Scape Active 8 koji dolazi uz Cubeove, na asfaltu mi je vrlo dobar, na usponima isto, jedino me zeza na makadamskim usponima gdje se cupkam i penjem sjedeći (manje amortiziram nogama).
♕ Keep calm and fastboot oem unlock ♕
viewtopic.php?f=29&t=86640
xlr

Reputation point: 9

PostPostao/la Herr Flick dana 23. 05. 2013. (08:20)

Joda zahvaljivam na odličnom postu, my respect!
Herr Flick

Reputation point: 12

PostPostao/la Joda dana 23. 05. 2013. (11:10)

Pa eto nastavimo, u revijalnom tonu:

Do sada se u ovoj temi razglabalo o sjedalima u smislu oblika, širine i tvrdoće. Bitne stvari ,ali sve je to luk i voda, ako sjedalo nije ispravno podešeno.

Visok sam 1,82, visina međunožja 88 cm, 82 kg, suvisle građe...Visina sjedala mi je na 77, 5 cm. Mjereno od centra bb-a do gornje površine sjedala, tamo gdje odprilike dolaze sjedne kosti. Ako mi propadne sic štanga za 5 mm...vjerovali ili ne, osjetim to.

Određivanje visine sjedala:

1. Metoda pete na pedali

Sjesti na bicikl, spustiti pedalu u najdonji položaj, staviti petu na pedalu. U tom položaju noga bi trebala potpuno ispružena. Omiljena metoda kod trgovaca, veće je i vrabci znaju. Kod mene u praksi sjedalo je ...prenisko.

2. Metoda by Hamley & Thomas ( 109% )

Pa kaže 88cm x 1,09 = 95,92 -17,5cm (dužina kurbli!) == 78,4cm Meni ...previsoko.

3. LeMond metoda (x 0,883)

Dakle 88cm x 0,883 = 77,7 cm...e tu sam već blizu

4. Metoda by Holmes

Potreban goniometar i tamo neke điđe...nemam.

Kada se odredi visina približna sjedala, sljedeći korak je postavljanje sjedala u vodoravan položaj ( u vagu). Sva sjedala se inicijalno postavljaju u taj položaj. I ravna i zakrivljena. Zakrivljena malo teže, ali kod njih se onda vaga stavlja na 2 točke - na zadnji rub/kraj sjedala te na onu "grbu" gdje sjedalo počinje padati prema dolje. Zašto u vagu ? Ako vozite bicikl sa prednjom suspenzijom, kada sjednete na njega...prednji kraj potone za SAG. I onda ako je sjedalo u startu podešeno da vrh pada prema dole...kuda to vodi !? Gledam kroz godine kako neki voze sa sjedalima : vrh prema gore kao lansirna rampa ili vrh prema dolje...sve u ekstremu.
To tako ..ne va-lj-a.

Po postavljenom sjedalu u vagu, treba mu odrediti položaj naprijed - natrag. Sjesti na bicikl, dovesti pedale u paralelan položaj sa podlogom (da je u vagu, još bolje). Uzeti uzicu, tanju špagu sa utegom na kraju. Staviti nogu na pedalu( pedale vodoravno) i spustiti uzicu od one male izbočene kosti ispod koljena prema pedali. Uteg na kraju uzice bi trebao pokazivati točno u centar osovine pedale iliti na polovicu pedale. Mi brdski biciklisti dosta penjemo te tada "guramo" pedale, tako da nekome odgovara položaj gdje uteg pokazuje i 1 cm IZA osovine pedale...ali ne 3 cm. I naravno stopalo na pedali ima samo jedan ispravan položaj, ne petu, ne sredinu...a i toga se nagledah kroz godine. Kod mene uteg pokazuje točno u centar. Ako mi je iza, nemam taj potisak na pedalu, a ako mi je previše naprijed..počnu zezat koljena.

Kažu da se kroz bol najlakše nauči neke stvari:

Problemi previsokog sjedala:

- problem utrnuća međunožja
- bol IZNAD prednjeg dijela koljena, bol IZA koljena
- utrnuće dlanova, bol u vratu i ramenima - jaaako ovisno i o odnosu visine sjedalo-volan
- bolovi u leđima/križima - zbog preispruženosti
- specifično "peckanje" u zadnjoj loži
- s obzirom da kukovi onda rade gore-dole( da se dohvati pedala), mogući probleni i u tom dijelu tj. kukovima

Problemi preniskog sjedala:

- bol u prednjem dijelu koljena - meniskus
- osjećaj da vam bedreni mišći "gore" kod dugog penjanja ili sprinta
- bol u Ahilovoj tetivi (peta pada u odnosu na pedalu i tetiva se opetovano zateže)
- osjećaj grča/zakočenosti u kukovima/preponama te osjećaj da nekako ne može do kraja ispružiti nogu (naravno...)
- kada se vozite sa ekipom i vidite frenda ispred vas kako "miješa" na sjedalu... :lol: ,kukovi mu se njišu gore-dole, te stopalima lovi pedale kao balerina...to je definitvno znak previsokog sjedala

Nakon svih podešavanja...treba se ići vozit. I osluškivat tijelo i noge.

U slučaju da vam trne međunožje i dlanovi, bole ramena i vrat...podići vrh sjedala jer je previše težine prebačeno prema naprijed.
U slučaju da vam trne međunožje,a i leđa/križa zezaju, a ostalo vam je ok...spustiti vrh sjedala prema dolje.
U optimalnom položaju sjedenja, leđa bi trebala biti ravna, dakle ne pogrbljena, a ne ni savinuta u luk. Ruke lagano savinute.
Korekcije sjedala po kutu/nagibu se rade..+/- 5-8mm gore ili dole. Ne više.

Kod optimalno podešenog sjedala, biciklist pedalira efikasno pravilnim i glatkim cikličkim kretnjama. Gornji dio tijela mu je miran i nema onog sirovog gaženja pedala, samo noge rade kao klipovi. I to se sa strane može vjerujte lijepo vidjeti. Kad je sve u skladu, postiže se najveća moguća efikasnost pedaliranja, a ne stiska se u prazno...Ima jedan čudan filing kod dobro podešenog sjedala..imate osjećaj da vam dlanovi lebde na volanu...čudno, bedasto, ali istinito. S obzirom da većinu težine nose sjedalo/leđa nije ni čudo da mnogi početnici imaju problema sa leđima/dlanovima...dok im leđni mišići ne ojačaju.
Optimalno podešeno sjedalo nas čuva od ozljeda i problema (koljena, leđa, dlanovi, prostata, etc...) Tvrdim da dobro podešeno sjedalo ima veći utjecaj na kvalitetu i efikasnost vožnje/pedaliranja..nego full XTR/XX grupa... 8-)

Ne postoji savršeno sjedalo, postoji samo...optimalno podešeno.
Sve ovo napisano bazirano je na vlastitom iskustvu i stečenom znanju( i iskušenim bolovima.....), kroz godine, u okviru MTB -XC uvjeta-potreba. I nije apsolutna istina i univerzalno primjenjivo. Sve je to već netko negdje napisao.

Dakle, imbus 5 u ruke i dajte si truda i strpljenja.Niš vas ne košta, a rezultat može biti i više nego...pozitivan.
I na stranu sve formule i pravila, osluškujte svoje tijelo i ono će vam SVE reći.

Lp ;)

p.s.

Znam da pišem XXXL postove, ali neke stvari drugačije ne idu. A ako nekome pomogne/m, super... ;)
Joda

PostPostao/la Gavijal dana 23. 05. 2013. (11:34)

Zaboravio si napomenuti da se druga metoda mjeri od osovine pedale a treća od sredine pogona ;-)

Gavijal

PostPostao/la Joda dana 23. 05. 2013. (11:53)

Apsolutno točno. U izvornoj formuli...
No, zato sam ja u tu formulu ( metoda br.2 ) ubacio - 17,5 cm tj. oduzeo dužinu kurbli. Lakše mi je izmjeriti od centra bb-a, nego od centra osovine pedale.
Joda

PostPostao/la Gavijal dana 23. 05. 2013. (12:22)

Tako sam o ja mjerio, jer kurble su različitih dužina ;-)

Gavijal

PostPostao/la B0jan dana 07. 06. 2013. (11:17)

Poz,
vec duze vrijeme vozim SPEC ROMIN, medjutim u iskusenju sam da probam FIZIK sjedista, bio sam na njihovom sajtu i otprilike precesljao patentirane tehnologije, i nacelno sve imaju smisla. Sad, ja vozim 155mm sirinu sjedista, a njihova sjedista su prilicno uska, e sad da li se svaki model sjedista pravi u razlicitim velicinama, ili samo neki itd ... Stim mislim da je vecina fency tehnoligija kao npr RE:FLEX, neupotrebljiva ako mi se sjedne kosti ne oslanjaju po sredini sjedista. Inace vozim AM, stim da imam i dosta asfalta dok dodjem do brda, tako da mi treba all around sjediste.

Dobro bi mi dosla iskustva FIZIK korisnika.

Ovo djeluje kao stvarno udobno
slika
http://www.dropbike.com/forum/viewtopic.php?t=61201] SPECIALIZED STUMPJUMPER 2009 elite
slika
B0jan

Reputation point: 4

PostPostao/la Bleff dana 07. 06. 2013. (12:36)

ni u ludilu ne uzimaj uze sjedalo nego su ti sjedne kosti! vjeruj mi, utrnuce "dijelova" ti je neizbjezno na taj nacin a sto je duza voznja duze ce ti i nakon toga trajati to utrnuce (cak i tjednima) pa i nije bas dobro igrati se s tim.
da, nemas sve modele u svim sirinama, moras to istrazivati sam na stranicama proizvodjaca. naravno, puuno je veci izbor uzih sjedala tako da ces morati malo vise vremena posvetiti potrazi.
sretno!
Bleff

Reputation point: 1

PostPostao/la feltq520 dana 03. 09. 2013. (16:00)

pozz.novi sam u biciklistickim vodama pa me zanima kakav je sic Madison flux 2013? dakle imam hardtail,vozim po šumi i cesti,trenutno se ne zamaram tezinom i tim pi*darijama :D
iskustva,dojmovi?
feltq520

Reputation point: 5

PostPostao/la -v- dana 03. 09. 2013. (18:35)

Mene ne zanima tip i model sjedala, to sam nakon nekoliko "hit and miss" (uglavnom miss) pokušaja pronašao, nego me zanima kako se održava kožni sic?

Na sicu je na najizraubanijem dijelu koža posvijetlila. Ima li kakva krema/sprej/nešto čime se ta podloga osvježi, a da kasnije ne radi transfer na hlače?
-v-

Reputation point: 11

PostPostao/la Mraz dana 03. 09. 2013. (19:01)

O kojem je sicu riječ i kakva je koža?

Ima kojekakvih preparata za farbanje kože a možeš i sam doma napraviti (gotovo besplatno) otopinu koja pocrni kožu. Nije farba nego se radi o kem reakciji otopine sa taninom u koži (ili drvu).
They deem me mad for I will not sell my days for gold; I deem them mad for they think my days have a price.
Mraz

Reputation point: 8

PrethodnaSljedeća

Natrag na Bicikli, dijelovi i oprema

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot], Google [Bot] i 5 gostiju.