Obleka, zimska

Re: Obleka, zimska

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 29. 08. 2017. (10:43)

nisam siguran zasto bi bile bolje. Ok, ako imaju GTX membranu, bit ce zasigurno odlicni izolator vjetra i kiše, a disat ce bolje od obicnih neoprenskih. Nije da mi se noga ikad oznojila pod neoprenskim gamasama.

Veci je problem dno sprinterica. Koliko god ti gornji dio noge zasticen, dno je jos uvijek plastika i plastika se brzo hladi. Kako god... stopalo je u toplinskom deficitu puno prije nego bi mi to htjeli.

Debeli izolirani đon je vjerojatno puno bolja solucija i od najboljih gamaša. A tu nastupaju kvalitetne zimske sprinterice. Jedini djelomicni lijek za hladne tabane su oni ulosci.. sa aluminijskom izolacijom.. koliko god da to pomaze. Kolega veli da mu izdrze noge nesto duze sa njima. Ja na zalost hrpu toga ne mogu isprobati, jer mi i ovako problem kupiti velike a povoljne sprinterice, pa nemam bas mjesta u njima za eksperimente.

Tanke vunene carape, preko njih endura termo carape.. sprinterice i debele neoprenske gamase... I mogu izdrzati recimo sat-sat i pol voznje na temperaturama 0-5. Nisam ispod vozio. Realno.. vjerojatno bi mogao i duze, jer nisam nesto zimogrozan.. i ako su noge hladne.. nek budu.. .ali tada pocinjem osjecati neugodu, a nije mi do bicikliranja ako mi je neugodno...

Gamase su mi puno bolje kad je mokro i blatno vrijeme.. i da cuvaju nogu od vode... tu su mi nezamjenjive...
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la Ventoux dana 29. 08. 2017. (11:52)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:nisam siguran zasto bi bile bolje...

Pa, na oko su deblje, valjda ima nešto više materijala, ili kvalitetnijeg, ili oboje, u njima koji bi ih činio boljima. Barem tako mislim, no ako je netko probao pa mi kaže da nije tako, uzet ću to u obzir. Sigurno mi se ne daju novci bezveze.

Očito ću se morati poigrati više sa čarapama, pa ići na 2 tanja sloja jer, kako rekoh, ne bi išao da zimske sprinterice, iz nekoliko razloga.
Do sad sam malo vozio zimi, pa sam neke malo duže Northvawe čarape uzimao zdravo za gotovo (mislim da nisu čak ni deklarirane kao zimske), i sigurno se koji celzijevac dolje može dobiti i sa pravilnim odabirom tog dijela opreme.
Pošto se sad namjeravam malo više voziti u zimskim mjesecima (došao bolji bajk, pa se i volja povećala :D ), htio bih u sljedećih mjesec, dva sve nabaviti, da budem spreman. 8-)
Ventoux

Reputation point: 0

PostPostao/la RiderOfTheStorm dana 31. 08. 2017. (21:10)

Nego, prije par dana sam bija u Dechatlonu u ZD i uzea sam nešto robe, među ostalim duge windstopper tajice serije 700 mislim.
Imaju isti gel uložak kao i 900 serija i odličan fit. Čine se super za nadolazeću zimu - udobni tregeri, malo otvorenija leđa pa nisu za neke vrlo niske temperature ako nemaš još kakvu jaknu ali su bile snižene s 550 kn na 300kn.

http://www.decathlon.hr/p/8343076_muski ... l#/2-200-m
RiderOfTheStorm

Reputation point: 10

PostPostao/la Ventoux dana 31. 08. 2017. (22:57)

Dodatni problem za nas koji živimo u manjim gradovima je da nemaš skoro nikakav izbor. Ili na neviđeno (neprobano) naručiti preko neta (ne baš dobra solucija, za gotovo bilo što od obuće i odjeće) ili se tu i tamo zaputiti u veći grad (ZG u mom slučaju), pa što nađeš ili ne nađeš (malo manje loša opcija).

Koliko sad vidim po poznatijim dućanima, gdje uglavnom kupujem, izbor je skoro nepostojeći glede zimske opreme. Da, ok ,nije još zima, ali kad dođeš u zimi onda obično kažu, "pa već smo prodali većinu toga prije mjesec-dva" :shock:

Ajde, za gamaše i čarape nije problem, to može na neviđeno, ali zimska jakna ... Em košta, em mogućnost pogreške - vrlo solidna. Ok, vjerojatno se može i vratiti, ali sve to ide na račun kupca, i jednom tamo i natrag (ako je inozemstvo) i ode barem trećina jakne.
Danas mi baš došla jedna majica, kupljena na daljinu, sve ok, ali kad se sagneš toliko se nabora, naprpuši ispod brade da jednostavno smeta. Sva sreća pa nije bila skupa. Da mi se to dogodi sa jaknom za 800-1000kn, mislim da bi mi para išla na uši.

Možda bolje pričekati prve isporuke u dućane, pa onda zapaliti za ZG. Čini mi se nekako najpametnije, s najmanjom mogućnošću pogreške.
Ventoux

PostPostao/la Ventoux dana 02. 09. 2017. (18:17)

Kakva su iskustva sa Gore(tex) jaknama, konkretno kako se snalaze na, recimo, 2-3 C? "Drže" li ili su ipak lagano smrzneš nakon sat-sat i po vožnje?
Na ebayu ih ima, polovnih, dosta povoljnih, "100 fela", i sve imaju slične ocjene po netu. U prijevodu, rijetko tko uopće spominje temp. oko nule, i onda onako više između redaka ispada da nekome to je za to, nekome da baš i nije.
Čak i na stranici proizvođača se uglavnom spominje vodo i vjetro-nepropusnost, za zimske uvjete skoro ni riječi. Ni da ni ne. Barem ove što gledam, a to je novo 800-1200kn, pa se polovno da naći i za trećinu cijene.

Koristio bi podmajicu koju imam (neka Northwave, za cca. 200kn prije 5-6 godina kupljena - dakle ništa ekstra, prosjek, znam da mi je minimalno pomogla sa Briko zimskom majicom), ali ništa više od toga. Nikako majicu, na majicu, na majicu ....
Ventoux

PostPostao/la Veliki Brat dana 02. 09. 2017. (18:54)

Ne snalaze se.
Gore-tex je membrana dizajnirana da štiti od prodora vode i vjetra, dok istovremeno propušta vlagu (znoj) prema van.
Ideja je da je to zadnji sloj, a ispod njega idu, ovisno o uvjetima, jedan ili dva sloja:
1. Baselayer, koji je dizajniran da izvuče znoj s tijela i transportira ga prema van,
2. Midlle layer, koji zadržava toplinu pri niskim temperaturama.

Drugim riječima, ako je suho i toplo, voziš samo u baselayeru.
Ako je temperatura dovoljno visoka, a puše i/ili pada kiša, jednostavno izostaviš srednji sloj.
Ako je temp. dovoljno niska, nabaciš na sebe sva tri sloja.
Koja točno temp. je "dovoljno niska" ovisi o tebi.
Gledam te!
Veliki Brat

Reputation point: 22

PostPostao/la Ventoux dana 02. 09. 2017. (20:17)

Hvala, lijepo objašnjeno. Samo ...

sad nisam siguran kamo spada ova moja podmajica. Kaže, 97% poliester, 3% karbon. Iznutra sasvim lagano mucasta, izvana relativno glatka, slična običnoj ljetnoj ili proljetnoj majici, ali kao sa manjim rupicama. Relativno tanka. Nekako mi se čini da to baš i nije base layer :?

Gledam sad npr. u Ciklo centru Northvawe. Sve njihove zimske podmajice su sad polipropilen (ne poliester). Nigdje ne piše da je to base layer. Je li je ili je midle layer? Jesu li iznutra isto mucaste? Ako jesu onda je to slična stvar, ako nisu onda ... ću si morati kupiti nešto na čemu baš piše base layer. Ajme komplikacije, a gdje je još jakna.
Na kraju će ispasti da mi moju podmajica uopće ne treba.
Ventoux

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 02. 09. 2017. (21:10)

Ja kao baselayer koristim ovo:

https://www.google.hr/amp/s/www.snewsne ... -chase-zip

Naravno, mušku verziju. Mogu reći da. Je stvarno nešto najudobnije što sam obukao. Vjerojatno da nije tako skupova, kupio bi i deblje verzije I nosio samo to. Ovo koristim za jesen i proljeće. Recimo sutra ću obuci to i gore dres. Vjerujem da bude sasvim dovoljno za tih 9 stupnjeva najavljenih. Inače na to obućem dres i neku bike specific jaknu, i vozim do smrzavice. Dok je jako zima ubacim još. Jedan flis izmedju.
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la Veliki Brat dana 02. 09. 2017. (23:26)

Da sad ne pišem nadugačko i naširoko, pročitaj što o baselayerima kaže top firma u svijetu za bic. odjeću, Parentini. Njihov baselayer u GB košta 55 funti, a dolazi u jednoj veličini...
Međutim, PlanetX ti ima baselayere po manje od deset funti komad trenutno (akcija), a njihov baselayer ti je 71% polypropylene.
Naravno da nije jednako kvalitetan, ali odlično radi posao i možeš ih uzet nekoliko za pola cijene.

Merino je super ako odvezeš rutu i vratiš se doma, al' meni je koma što ako dođeš negdje i ostaneš popit il pojest si mokar i ostaješ mokar. Je da se ne usmrdi, al se bome ni ne osuši brzo. A IMHO to onda nije dobar baselayer. Da se razumijemo, imam nekoliko merino majica (i SVE čarape i nešto bokserica) i stalno ih nosim svako malo si nabavim još koji komad, ali koristim ih svakodnevno, kada se ne preznojavam puno.
Gledam te!
Veliki Brat

Reputation point: 22

PostPostao/la Ventoux dana 03. 09. 2017. (08:59)

Da, sve navedeno mi ukazuje da ova moja podmajica nije base layer, nego više kao neki middle layer. Ako će mi tako što uopće biti potrebno.
Base layer očito mora biti tight-fit, kako i kažu u Parentiniju (zahvaljujem, dobar članak, sve je puno jasnije), sad samo treba odabrati. Ovo njihovo mi je ipak malo preskupo; vidim da Northwave ima poliesterskih, sa dodatnom vjetrozaštitom od napred za pola cijene - možda to ubodem.
Pa će mi možda i postojeća zimska majica sa time biti dovoljna. Ako ne, onda si priskrbim baš neku "winter jacket" i to bi trebalo biti to. Barem što se tiče gornjeg dijela.
Ventoux

PostPostao/la Ventoux dana 13. 09. 2017. (12:43)

Iako ne kupujem odjeću preko neta, na kraju sam se ipak odlučio za Ekoi (hvala još jednom na hintu), pogotovo jer su imali (još uvijek imaju) odlična sniženja, pa sam za cijenu jakne http://www.ekoi.fr/en/thermal-cycling-jackets/5896-veste-thermique-ekoi-team-noir-blanc.html dobio gamaše i zimski base layer :D I još si uzeo jedan proljetno/jesenski sleveless base layer, za friškija predvečerja, kao što su sada.
Išao sam malo na rizik (pogotovo s jaknom i zimskim base layerom), no sve lijepo paše. Da sam probavao u dućanu ne bih mogao bolje proći. Što će reći da je kroj dobar kao i vodilje na njihovim stranicama.

Osim ... gamaše sam uzeo broj veće (nisu imali onaj koji bi trebao odgovarati, a i na netu nađoh na dosta mjesta da je za gamaše to skoro pravilo), i sva sreća da sam tako učinio. I ove broj veće jedva navučem na sprintericu i zakopčam. Baš mi se ne sviđa što je kopčanje na čičak i to cijelim zadnjim dijelom ... čini mi se da bi se to moglo, zbog naprezanja materijala, prije ili kasnije nešto rašiti, a i ima "posla" da se to sve lijepo namjesti. I odozdo su mi nekako preotvorene. Dosadašnje Northvawe gamaše su imale gumu na donjem rubu, pa je ona sve to stiskala i zatvarala još malo više. Ok, ovo je drukčiji materijal, prije svega deblji, pa se možda i ne može napraviti tako. A možda to i nema osjetnog utjecaja. Vidjet ćemo, ali imam nekako dojam da će taj dio "sa stopalima (hladnim)" biti najproblematičniji.

Zimski base layer je vrlo sličan opisu Parentinijevog - na izgled je veličina za bebe, ali vrlo rastezljiv i skroz se pripije uz kožu. Za sad sve izgleda i djeluje jako dobro, no na žalost djelotvornost ću vidjeti tek za nekih 2-2,5 mjeseca.

Naši trgovci tko zna kad će imati izbor (nova pošiljka), tko zna kakve cijene, i tko zna bih li uspio ubosti ono što mi treba, a da mi netko ne zgrabi to ispred nosa. I opet nisi siguran kako će to funkcionirati u praksi. Ovako, barem sam povoljno prošao, pa ako koji dio i neće 100% zadovoljiti, neće biti veliki "bed".
Ventoux

PostPostao/la zakrpa78 dana 13. 09. 2017. (13:34)

Ventoux je napisao/la:Iako ne kupujem odjeću preko neta, na kraju sam se ipak odlučio za Ekoi (hvala još jednom na hintu), pogotovo jer su imali (još uvijek imaju) odlična sniženja, pa sam za cijenu jakne http://www.ekoi.fr/en/thermal-cycling-jackets/5896-veste-thermique-ekoi-team-noir-blanc.html dobio gamaše i zimski base layer :D I još si uzeo jedan proljetno/jesenski sleveless base layer, za friškija predvečerja, kao što su sada.
Išao sam malo na rizik (pogotovo s jaknom i zimskim base layerom), no sve lijepo paše. Da sam probavao u dućanu ne bih mogao bolje proći. Što će reći da je kroj dobar kao i vodilje na njihovim stranicama.

Osim ... gamaše sam uzeo broj veće (nisu imali onaj koji bi trebao odgovarati, a i na netu nađoh na dosta mjesta da je za gamaše to skoro pravilo), i sva sreća da sam tako učinio. I ove broj veće jedva navučem na sprintericu i zakopčam. Baš mi se ne sviđa što je kopčanje na čičak i to cijelim zadnjim dijelom ... čini mi se da bi se to moglo, zbog naprezanja materijala, prije ili kasnije nešto rašiti, a i ima "posla" da se to sve lijepo namjesti. I odozdo su mi nekako preotvorene. Dosadašnje Northvawe gamaše su imale gumu na donjem rubu, pa je ona sve to stiskala i zatvarala još malo više. Ok, ovo je drukčiji materijal, prije svega deblji, pa se možda i ne može napraviti tako. A možda to i nema osjetnog utjecaja. Vidjet ćemo, ali imam nekako dojam da će taj dio "sa stopalima (hladnim)" biti najproblematičniji.

Zimski base layer je vrlo sličan opisu Parentinijevog - na izgled je veličina za bebe, ali vrlo rastezljiv i skroz se pripije uz kožu. Za sad sve izgleda i djeluje jako dobro, no na žalost djelotvornost ću vidjeti tek za nekih 2-2,5 mjeseca.

Naši trgovci tko zna kad će imati izbor (nova pošiljka), tko zna kakve cijene, i tko zna bih li uspio ubosti ono što mi treba, a da mi netko ne zgrabi to ispred nosa. I opet nisi siguran kako će to funkcionirati u praksi. Ovako, barem sam povoljno prošao, pa ako koji dio i neće 100% zadovoljiti, neće biti veliki "bed".

Slažem se, a i super je to što kod kupovine preko interneta, imaš 14 dana kada robu možeš vratiti bez da objašnjavaš zašto i vrate ti pare. Tako možeš naručiti i doma probati, ako ti ne paše lako vratiš.
zakrpa78

PostPostao/la Ventoux dana 13. 09. 2017. (14:19)

Da, ali ti plaćaš vraćanje robe, osim ako nema neku grešku. Barem je u većini slučajeva tako. Ako kupuješ neku sitnicu, onda se ni ne isplati vraćati. Iskreno, nisam puno razmišljao o vraćanju (samo sam za jaknu potražio može li se vratiti i kako točno), no ionako je sve došlo ispravno. Sad još samo da se pokaže u praksi i ja prezadovoljan.

EDIT:
Očito sam prebrzo donio zaključke (samo na brzinu, za probu, navukao i skinuo obleku prije odlaska na posao), pa tek kasnije vidio da jakna na ovratniku nije baš dobro zašivena, a gamaše umjesto 90% Neopren/10% najlon su 100% poliamid - što, koliko uspjeh vidjeti/skužiti nije baš ista stvar.
E sad ćemo vidjeti kako će ići povrat, jer stranica im je čudni miks engleskog i francuskog, sa podosta nepreciznim uputama glede povrata. Oh, zašto bi bilo jednostavno kad može i komplicirano, tako da izgubim par sati na dopisivanje.
Ventoux

PostPostao/la zakrpa78 dana 19. 09. 2017. (11:05)

Ja sam snimio ovu, ta mi se sviđa: http://www.ekoi.fr/en/thermal-cycling-jackets/5539-ekoi-competition9-full-black-dry-thermal-jacket.html

ali sad ću pričekati da vidim sto ce tebi biti sa vracanjem, da se ne bi i ja zeznuo. javi kako je proslo
zakrpa78

PostPostao/la deYo dana 20. 09. 2017. (07:53)

Ja sam narucio preko bike24 jaknu Castelli i bila mi mala. Upakirao i postom vratio njima za 50kn i od njih dobio potpuni iznos nazad(jakna+postarina 10€)

Sent from my iPhone using Tapatalk
deYo

PostPostao/la Ventoux dana 20. 09. 2017. (12:12)

Da, kako već rekoh, to u pravilu ide na teret kupca.
No, kod Ekoija nisam morao ništa platiti (ako samo dobro skužio onaj franc-engleski mix na njihovoj stranici, imaš jednu mogućnost povrata, sve oni plaćaju; moguće da i u drugim slučajevima kad se radi o grešci u proizvodnji, a ne veličina, predomisliš se i slično, no nisam 100% siguran.)
Pošalješ on-line zahtjev za povrat, automatski ti pošalju ispunjeni poštanski obrazac koji dio naljepiš na kutiju, odneseš na Poštu, a na drugi dio ti se potpišu i lupe žig kao potvrdu koja tebi ostaje. Kad dobiju paket, automatski šalju zamjenu ili ako si tražio povrat novca, u cca. 5 dana ti vrate na račun/karticu.

E sad, to je torija, do sad je ok, jučer poslao, pa ću vidjeti za 7-10 dana kako će se to riješiti.

Do sad uspih isprobati jedino proljetno/jesenski sleeveless base layer i mislim da odlično odrađuje posao. Neki dan na 19C predveče u ljetnoj majici lagano promrznuh nakon sat i po vožnje, ali samo ruke, ne i torzo, što je inače znao biti slučaj. I nekako manje znoja je bilo po meni, automatski i ugodnije, što mislim da je zasluga base layera.

Sad tek skužih ... jakna s poštarinom za 10eura? Kakva je to jakna? Za te novce nisam nigdje vidio ni majicu poštenu. Neka totalna rasprodaja?
Ventoux

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 20. 09. 2017. (21:38)

jakna i postarina od 10€
dakle postarina je 10€
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la zakrpa78 dana 25. 09. 2017. (10:11)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:jakna i postarina od 10€
dakle postarina je 10€

Još si i zaradio jer 10€je više od 50kn :)
zakrpa78

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cestovni biciklizam

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.