Cyclocross pitanje

Re: Cyclocross pitanje

PostPostao/la filip00 dana 28. 03. 2018. (09:12)

Pazi, sve te formule još uvijek ne uzimaju u obzir položaj stopala. Moguće je da voziš s dignutom petom, spuštenom petom, ili ravnom petom.
Na ovoj slici ćeš skužit na kaj mislim: https://www.bicycling.com/sites/bicycli ... erfect.jpg

Neki vole da im je u donjem položaju podignuta peta, nekima je ravno stopalo, a sve to utječe na visinu sica. Sve formule uzmi s malo rezerve i eksperimentiraj s položajem sjedala. Ključno je da na početku imaš dobro pozicioniran blokej, da je osovina pedale točno ispod zgloba stopala i prstiju. Eksperimentiraj sa sicom u inkrementima od 2mm i barem 20-30km da dobiješ dojam kak je. Nije loše i da netko vozi iza tebe i gleda ti kukove.

Kad nekome štelam visinu sica, ja osobno krenem tak da namjerno dignem sic mrvicu previsoko, i onda ga spuštam po 2mm dok ne vidim da osoba prestane ljuljat kukovima - i to smatram vjerojatno točnom visinom. Kažem vjerojatno - jer to nije nužno idealna visina sica, ali je dobar početak.

I da - imaj na umu da horizontalno pomicanje sica, zbog geometrije bicikla - također ima utjecaj na percipiranu visinu sica. Ako sic gurneš naprijed recimo 1cm, to je ekvivalent kao da si si spustio sic nekih 2mm.
U teoriji, između teorije i prakse nema razlike. Međutim, u praksi...
filip00

Reputation point: 49

PostPostao/la Ziiky dana 28. 03. 2018. (18:18)

82cm je definitivno previse, a kamo li 84-86cm... koliko si imao prije. Sa tom visinom mora da ti se dupe ljuljalo i žuljalo?

Ja sa 90cm inseama vozim na 79cm.
Nisam nikada mjerio po formulama, nego na sistem pete, mada mi i po formuli ispada poprilicno tocna mjera.
90x0.886=79,74cm

Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
Scott Scale & Kuota Kharma Race
strava.com/athletes/7103063
Ziiky

Reputation point: 53

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 29. 03. 2018. (08:36)

mozda je mjerio od poda? Mjeri se od sredine osovine jelda?
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la Ziiky dana 29. 03. 2018. (08:45)

Da, od sredine osovine pogona

Ziiky

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 29. 03. 2018. (20:06)

E.. A koje je gornja mjera za sic? Vrh sjedala ili rail? Ili vrh stange?
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la Ziiky dana 29. 03. 2018. (20:16)

Vrh sjedala

slika

Ziiky

PostPostao/la Wolfsburg1984 dana 30. 03. 2018. (15:33)

Mjerio sam od sredine pogona do vrha sjedala.
Mislim da treba uzeti mjeru inseam u cipelama u kojima se vozi, to mi ima logike jer će inseam biti veći. A i ovo što filip00 kaže ima veze za položaj stopala. Sad mi je jasno zašto je sve individualno oko podešavanja. Ali ja sam definitivno imao previsoko podignuto sjedalo. Krenut ću od preporučene visine po formuli pa si poslije lagano pomičem.
Našao sam negdje da kut koljena treba biti između 25 i 35° dok je pedala u donjem položaju, ali bliži 25°.

Uzet ću sve u obzir, izmjeriti pa testirati da vidim što će mi odgovarati.

Ponekad sam na početku imao bolove u donjem dijelu leđa, sjedalo mi je tada bilo na 78-79cm. Mislio sam da su bolovi od prenisko postavljenog sjedala, od kada vozim na 82-83cm boli više nema.
Jedino je cijev dosta izvučena i zbog geometrije okvira i samo sjedalo ide unazad kod izvlačenja cijevi, pa nisam mogao na toj visini dovoljno pogurati naprijed sjedalo da mi koljeno bude iznad osovine pedale.

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk
Wolfsburg1984

Reputation point: 0

PostPostao/la Ziiky dana 01. 04. 2018. (10:39)

Ako sam te dobro shvatio mislis na kut koljena na doljnjoj pedali... 25-35°

Nisam provjeravao, ali mislim da je to previse.

Glede bolova u leđima. Sve ti to ovisi o miljon cimbenika.
Međutim, ako su bolovi konstantni i ne prestaju, onda treba traziti uzrok.
Ako si ti "jucer" sjeo na bajk i krenuo voziti dulje rute, a tijelo nisi postepeno doveo na tu razinu... postoji velika vjerojatnost da ces imati bolove jer se tijelo nije adaptiralo i prilagodilo. Hocu reci da tijelu treba dati vremena da se navikne.

Recimo sto se meni nedavno dogodilo na ruti od 220km. Negdje na 70-om km kolega nije ukazao na rupčagu na cesti, a kako sam bio iza na njegovom kotaču, nisam ju vidio i pokupio sam ju. Udarac je bio toliko jak da se volan u lulici zarotirao i spustio oko 1cm.
Nije mi ga se dalo odmah dizati jer za 20ak km smo imali vecu pauzu i rucak. Nakon nekih 10-15min pocelo me stezati u leđima. Nista strasno, ali osjetio sam promjenu.
Na pauzi sam vratio volan u staru poziciju i sve 5. Kao da se nista nije dogodilo. Nemos Vjerovati.

Ziiky

PostPostao/la Wolfsburg1984 dana 01. 04. 2018. (13:16)

Da, mislim na kut dok je pedala u donjem položaju.
Evo link (4. metoda):
http://www.dropbike.com/tehnika-kako-is ... u-sjedala/

Otići ću sad opet izmjeriti da vidim kakav mi je trenutni setup, taj kut nemaj pojma kako izmjeriti...imam kutomjer građevinski pa ću probati nešto produžiti baš da vidim koji kut mi je sad na koljenu u donjem dijelu pedale i sjedalu na 80cm.
Po svim preporukama bi ovih 80cm trebalo biti previsoko.
Izmjerim se pa ću vidjeti jel trebam još spuštati sjedalo.
Wolfsburg1984

PostPostao/la Wolfsburg1984 dana 01. 04. 2018. (19:29)

Ziiky je napisao/la:Ako sam te dobro shvatio mislis na kut koljena na doljnjoj pedali... 25-35°

Nisam provjeravao, ali mislim da je to previse.

Vezano za kut koljena, što misliš pod previše, misliš da kut koljena u donjem položaju pedale treba biti veći od 35° ili manji od 25°?
Manjim kutem od 25° će biti još ispruženija noga (0° se tu smatra kao potpuno ispružena noga).

Izmjerio sam se sad sa SPD cipelama na pedali i sjedalom na 80cm. Meni je kut koljena oko 27-28° (izmjerio sam 27,4° ali teško je točno odrediti sredinu kostiju i zglobova koji su točke mjerenja). Improvizirao sam kutomjer sa dvije spojene letvice kao šestar pa tako raširenima prislonio na nogu i izmjerio kut kutomjerom.

Wolfsburg1984

PostPostao/la Ziiky dana 02. 04. 2018. (15:20)

Ma da, to je ok. Ja sam polupao lončiće.
Nekako mi kut u brojkama djeluje puno, ali realno kad gledaš po tutorijalima... To je to

Ziiky

PostPostao/la Wolfsburg1984 dana 02. 04. 2018. (16:28)

Ziiky je napisao/la:Ma da, to je ok. Ja sam polupao lončiće.
Nekako mi kut u brojkama djeluje puno, ali realno kad gledaš po tutorijalima... To je to

Ok.
Ti si sebi, kako si napisao podesio po metodi pete i ispada ti kao po formuli (inseam x 0.886) visina sjedala.
Ali tvoj inseam je 90cm, a meni 84cm.

Ti voziš na visini sjedala od 79, ja na 80cm.
Po formulama sam ja na previsoko postavljenom sjedalu, a po kutu koljena sam točno kako treba.
Kako je to moguće?

Jesi pokušao voziti sa višim sjedalom od 79cm?
Tebi je vjerujem kut koljena preko 30° jer imaš inseam za 6cm više, a odgovara ti sjedalo za 1cm niže postavljeno.

Ako je ovo sve točno, onda smo zaista svi jako, jako individualni i gotovo da nema pravila u ispravnim postavkama sjedala.
Zanimljivo.

Wolfsburg1984

PostPostao/la filip00 dana 02. 04. 2018. (16:34)

Meni nekad nije jasno kako ljudi potpuno ignoriraju sljedeće:

-nemamo svi jednako dugi femur
-nemamo svi jednako dugu tibiju/fibulu

Samo zbog tog gore, inseam od 80cm kod jedne osobe, i inseam od 80cm kod druge osobe, znači da su koljena na drugom položaju, što znači da čak ako bi imao "istu" visinu sjedala, dužina kurbli se treba promijeniti.

Dalje, nemamo svi jednako veliko stopalo.

Ako razmisliš malo o položaju noge na pedali, nisi stopalom na peti na pedali, nego praktički prstima. Što znači, ako je duže stopalo, automatski će biti drugačiji kut koljena u određenim položajima pogona.

Samo zbog toga gore - ne postoji JEDNA metoda. Treba uzeti BAŠ SVE to u obzir, i onda možeš doći do rješenja što nekome treba. Svi govorite o visini sjedala, a potpuno ignorirate da također treba uzeti u obzir sve što sam gore rekao, pa i dužinu kurbli.
filip00

PostPostao/la Ziiky dana 02. 04. 2018. (17:37)

@wolf
Ma nisam ja na 10° nego odokativno mi se cinilo da je taj kut na svim tim video tutorijalima manji, a ne 25-35°. Nemam pojma koji mi je kut. Nit se opterecujem toliko time.

Ti kompliciras do jaja, a relativno si proporcionalan.
Spusti sjedalo po peti i probaj. Na tu metodu imati ces vrlo malo odstupanja, a visinu dodatno mozes korigirati pa sigurno 1-2cm sto ti stvara taj raspon u kutu od 25-35°.
Samo vodi racuna da ti se guzica ne ljulja u sicu i to je to.

Ziiky

PostPostao/la Wolfsburg1984 dana 02. 04. 2018. (20:16)

Ok, kužim ja vas dvojicu. Meni je jasno o čemu vi pričate. Ne mislim ništa loše, samo sam htjeo popričati na ovu temu jer sam vidio da se razumjete i vozite cestovnjak malo duže pa sam htjeo čuti vaša mišljenja.

Ali evo moje konačno razmišljanje, da je jednostavno podesiti ispravnu visinu sjedala onda bi bila jedna metoda i amen.
Moguće da u 90% slučajeva i je dobra.
Mišljenja sam i ja da se prate kukovi, odabere jedna od metoda i ako ništa ne boli i osjećaš se ugodno to bi trebalo biti ispravno.
Wolfsburg1984

PostPostao/la deYo dana 16. 04. 2018. (18:36)

Evo da se malo kao vratimo na temu...na kraju svega nakon pregledanih 6 856 269 stranica i 1 254 325 oglasa u hr, slo, srb, njemačkoj i italiji i potrošenih neznam ni sam koliko sati kupio sam u Italiji rabljeni Focus Izalco team za pristojnu lovu i u super stanju. Ako budem našao vremena možda i otvorim garažu. E sad se javio jedan problemčić a pošto je tema već prošarana postaviti ću pitanje ovdje.
Imam iza kazetu 10 brzina 12-25 a kako su naprijed 52/36 pogonski zupčanici nakon MTB-a koji je imao iza 32T ovo mi je malo preteško za veća brda. Iza je kazeta DuraAce pa me zanima dali se može promijeniti samo zadnji najveći ili zadnja tri i ako da dali paše npr. sa Ultegre?
I drugo pitanje o gumama...iza je nova Grand prix 4000 S II a napred Vittoria zaffiro isto kao nova, pa me zanima dali da stavim i drugu continentalku ili da ostavim tako a ako da jel možda bolje tu vittoriu zaffiro staviti iza jer se ona pumpa na 10 bara i ima veće ripne dok continental ide na 8,5 bara.
Pozz ekipi
deYo

PostPostao/la Ziiky dana 16. 04. 2018. (18:52)

Standard pogon, samo peglaj...
Nakon par vožnji navići ćeš se na omjer. Osim ako nisi u totalnoj banani :)

Gp4000sll vozim i meni je odlicna guma koja dobro drzi cestu. Prije bi nju stavio naprijed. Za vittoriu ne znam.
Nije na odmet ni da ih uparis dvije gp, a ovu vittoriu ostavis za rezervu.

Ziiky

PostPostao/la filip00 dana 16. 04. 2018. (19:25)

Nije to standard nego best of both worlds :)

Standard - 53-39
Semi-compact - 52-36
Compact - 50-34

36-25 je dosta agresivno za najmanju brzinu, ako nisi dovoljo jak, zamijeni kazetu. Možeš uzet bilo koju 10spd kazetu, ali nemoj pretjerivat u razlici zupčanika jer onda ćeš sigurno morati mijenjati lanac. Ovako kako je sada - vjerojatno možeš prebaciti na 11-28 bez problema. Ako trebaš još lakše, tipa 11-30, onda razmisli o promjeni pogona/pogonskih šajbi.

Glede guma se slažem sa ziikyjem, iz mog iskustva je conti gp2 odlična guma, vittoria mi nikad nije bila dobra, pretvrde su za moj ukus.
filip00

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cestovni biciklizam

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.