Dilema pedala

Dilema pedala

PostPostao/la Ventoux dana 02. 09. 2018. (20:02)

Godinama koristim SPD na cestovnjaku iako se radil o stjecaju okolnosti, jer sam davnih godina "ubo" prve clipless pedale koje su mi došle pod ruku (pisalo FTP SPD, ako se dobro sjećam) i bile su mi bez zamjerke (ugodan float, umetanje/izvlačenje noge, bez popratnih zvukova - ok, tu i tamo treba malo posprejati s nečim, trajnost, nisam imao "hot-spot" osjećaj na stopalu ... ma doslovno bez zamjerke), a s druge strane nikad nisam imao priliku ozbiljno isprobati nešto od "pravih" cestovnih pedala.

Imao frend jedno vrijeme neke Look pa reće da mu se nije baš sviđalo (manje floata, znalo ga koljeno boljeti), plus što je znalo škripati. Pa sam to onda znao pročitati za sve plastične cleatove (svi cestovni), pa me to definitivno odbilo od istraživanja u tom pravcu.

Zadnjih tjedana opet malo zagledam (uglavnom Shimano) pa više ne vidim baš da se priča o škripanju (za Look nađoh na nekolko mjesta). Je li to s vremenom riješeno ili se samo uzima pod "normalno"?
Osobno, strašno me živcira kad na bicu imam neke ustaljene periodične zvukove. To mogu istrpjeti jednu vožnju, ali ne više od toga.

Na "pačji" hod u cestovnim cipelama bi se nekako i navikao (imao jedno kratko vrijeme cestovne sa SPD-om, pa je bilo olakšanje prijeći na SPD sprintericu), kao i na potencijalno opasnu klizavost na npr. pločicama u kući, ali na škripanje pri skoro svakom pritisku na pedalu nema šanse.

Pa, dajte slobodno svoja iskustva. Ne bih htio potrošiti 1500kn da bih skužio da mi to baš i ne treba u životu.
Ne vozim utrke, čisti rekreativac, ali ako je bolji feeling vožnje sa "cestovnom kombinacijom", onda mi je to dovoljno za investiciju.

Please, nemojte samo reći "pa normalno da je na cestovnjaku bolja cestovna kombinacija", jer je veća površina pritiska i sl. Sve to već pročitah. Zanimaju me baš konkretna iskustva. A pogotovo ono o škripanju/cviljenju :mrgreen:
Ventoux

Reputation point: 0

Re: Dilema pedala

PostPostao/la Emge dana 02. 09. 2018. (20:22)

Nemam bas toliko iskustva. Probao jesam sa monti spd na cestovnjaku. Nije mi se svidjelo. Stopala previse rade u svim smjerovima. Vise mi pase mirniji, ograniceni polozaj na cestovnim spd.

Al oni koji su od prvog dana imali mtb na cestovnom nisu se zalili.
Za rekreativca sasvim svejedno. Stvar navike. Uzmi sto ti najbolje pase i vozi.
Emge

Reputation point: 11

PostPostao/la Ventoux dana 02. 09. 2018. (20:45)

Nema veze puno ili malo iskustva, svako iskustvo se broji. Da je netko probao samo jednom oboje, barem na jednu imalo dužu vožnju, imao bi što reći.

Lani sam na kratko probao jedne Wellgo SPD koje imaju manji float nego trenutne Corratec. Imaju taj jedan "striktniji" položaj, s malo manje floata ... mogao bi voziti, ali su mi ipak draže ove s više floata. Iako, nemam pojma koliko koje imaju. No, na cestovnima se to može regulirati cleatovima. Jedan bi mi vjerojatno odgovarao.
Plus, moja koljena su, mislim, malo razlokana (od basketa i nogometa na betonu, tokom godina), pa mi možda i zato paše više floata.

I ne slažem se baš da je svejedno, samim tim što je netko rekreativac. Ok, ima raznih rekreativaca, može biti da je nekome potpuno svejedno (npr. ima li bicikl od 8 ili 11kg ili jesu li pedale "s košaricama" ili SPD ili možda čisti flat), ali od dvije stvari uvijek je jedna bolja. A meni je bitno koja je bolja (jer znam prepoznati što mi je bolje), jer to utječe na gušt vožnje :D A to je ono što mi je najbitnije.
No samo, ponavljam, ne bih htio investirati cca 1500kn u spoznaju da mi to baš i ne treba.

Btw. pedala (koja?) ti ne škripaju?
Ventoux

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 02. 09. 2018. (22:18)

Ja imam spd na mtbu i look keo na cestovnom. SpD lakse i brze ukopcam. Ne škripe ni jedne.. Zasad. Ako počnu skripat.. Pocistis lezajeve. Cleatovi ne skripe. Na cesti imam puno bolje cipele, carbonski djon, pa mi se čini cvrsci spoj. Ali spd definitivno vise mrda..
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la RiderOfTheStorm dana 02. 09. 2018. (22:53)

Ako trebaš hodati uzmi mtb spd jer je hodanje u cestovnima tragedija.

Vozija sam obodvoje na cestovnoj i ako imaš krute cipele svejedno je ali cestovne pedale i cipele su dosta lakše i ima manje lufta. Meni na mtb spd recimo ima dosta više lufta između pedale i pločice i pritom ne mislim na float.

S druge strane mtb spd pločice traju vječno dok se cestovne brzo troše.

Također ako recimo redovito voziš cestovnu po gradu bez spd cipela, cestovne pedale (shimano) su skroz ok za voziti s običnim patikam ili šlapama dok je mtb puno klizaviji.

Generalno ako misliš iti malo hodati u patikama ili već imaš omiljene mtb spd patike te želiš smanjiti trošak pa koristiti iste na mtb i cestovnoj uzmi mtb spd, ako misliš voziti tu i tamo s patikama uzmi neke jednostrane hibridne spd pedale ala A530 ili A600. Ako želiš najbolje performanse i ne smeta ti kompromis u hodanju i težini ukapčanja (cestovne se dosta teže uklapčaju i lakše klizne noga niz krivu stranu pedale) uzmi spd sl tj cestovni sistem.
RiderOfTheStorm

Reputation point: 10

PostPostao/la Ventoux dana 02. 09. 2018. (23:30)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:Ja imam spd na mtbu i look keo na cestovnom. SpD lakse i brze ukopcam. Ne škripe ni jedne.. Zasad. Ako počnu skripat.. Pocistis lezajeve. Cleatovi ne skripe. Na cesti imam puno bolje cipele, carbonski djon, pa mi se čini cvrsci spoj. Ali spd definitivno vise mrda..

Ma škripi cleat, barem na SPD-u. Ili hajdemo prezicznije reći, čuje se frikcija metalnog cleata i metalne pedale gdje nasjeda i lagano rotira.
Pa onda malko pošpricaš s nekim mazivom (imam neki silikonski sprey samo za to) i odmah prestane i miran si par sto kilometara.

SPD više mrda u odnosi na cletove s kolikim floatom na Look-u?
Ventoux

PostPostao/la Ventoux dana 02. 09. 2018. (23:54)

RiderOfTheStorm je napisao/la:Ako trebaš hodati uzmi mtb spd jer je hodanje u cestovnima tragedija.

Vozija sam obodvoje na cestovnoj i ako imaš krute cipele svejedno je ali cestovne pedale i cipele su dosta lakše i ima manje lufta. Meni na mtb spd recimo ima dosta više lufta između pedale i pločice i pritom ne mislim na float.

S druge strane mtb spd pločice traju vječno dok se cestovne brzo troše.

Također ako recimo redovito voziš cestovnu po gradu bez spd cipela, cestovne pedale (shimano) su skroz ok za voziti s običnim patikam ili šlapama dok je mtb puno klizaviji.

Generalno ako misliš iti malo hodati u patikama ili već imaš omiljene mtb spd patike te želiš smanjiti trošak pa koristiti iste na mtb i cestovnoj uzmi mtb spd, ako misliš voziti tu i tamo s patikama uzmi neke jednostrane hibridne spd pedale ala A530 ili A600. Ako želiš najbolje performanse i ne smeta ti kompromis u hodanju i težini ukapčanja (cestovne se dosta teže uklapčaju i lakše klizne noga niz krivu stranu pedale) uzmi spd sl tj cestovni sistem.

Hodam vrlo malo kad sam spreman za vožnju ili na vožnji, ali nekad nešto zaboraviš, pa ajde na kat po skliskim stepenicama i pločicama.
Ili negdje staneš, pa odeš u trgovinu po pijaču, a dolje neki zglancani kamen. Ali ok, više paziš tih minutu-dvije, nije toliki bed.
A inače ne koristim nikakve patike na SPD-u.

Više me muči to potencijalno škripanje (koje dosad nitko nije posvjedočio, što je dobro), a bogami i to trošenje cleatova. Nije da su preskupi, ali ako bi svakih, ne znam, 2k kilometara morao kupovati nove jer stari više ne funkcioniraju najbolje, onda mi je to gotovo sigurni deal-breaker. Ili može to durati i 10k km-a?

Btw. ukapčanje nije problem, ako malo zapne, samo da iskapčanje nije lošije/kompliciranije/teže nego na SPD-u.
Ventoux

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 03. 09. 2018. (05:51)

cleatovi se trose ako hodas u njima.. ne u pedalama. SPD mi ima vise lufta u odnosu na KEO cleat sa 4,5°floata. MOzda je do pedala...imao sam prije neke obicne shimano SPD i nije mi se cinilo tako.. na ovim skupima mi se cini da vise mrda. Iskreno.. ne smeta mi toliko...
Ukapcanje zna biti problem kod naglog kretanja.. tipa na semaforu.. pa kad zelis brzo prijeci cestu ili sto vec... nije ugodno kad ti noga poleti po pedali, a ti nagazio ko sivonja...
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la SuperFocus dana 03. 09. 2018. (06:44)

Vozio sam mtb sa spd-om i nisam imao problema. Kad sam nabavio cestovnjaka, isto sam stavio gore spd jer sam htio imati komptabilan sustav.
Imao sam cipele sa skroz krutim džonom, ali na cestovnjaku sam svejedno imao nevjerojatno bolove u tabanima (hot spot) na dužim vožnjama (+100 km). Mnogi nisu, ne znam u čemu je fora.
Uglavnom, nakon toga sam na cestovnjak ipak stavio spd-sl i nisam požalio. Bolovi se više nikad nisu vratili, sve funkcionira odlično, nikakvih zvukova nema.
A što se tiče hodanja, ja imam ovo https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=136265;menu=1000,4,136,137
Svako hodanje duže od 10 metara je s tim. Hodanje je lakše jer se ne skliže i udobnije je, cleatovi se ne troše.
SuperFocus

Reputation point: 2

PostPostao/la Ventoux dana 03. 09. 2018. (08:23)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:cleatovi se trose ako hodas u njima.. ne u pedalama. SPD mi ima vise lufta u odnosu na KEO cleat sa 4,5°floata. MOzda je do pedala...imao sam prije neke obicne shimano SPD i nije mi se cinilo tako.. na ovim skupima mi se cini da vise mrda. Iskreno.. ne smeta mi toliko...
Ukapcanje zna biti problem kod naglog kretanja.. tipa na semaforu.. pa kad zelis brzo prijeci cestu ili sto vec... nije ugodno kad ti noga poleti po pedali, a ti nagazio ko sivonja...

Srećom, tu gdje se ja uglavnom vozim, skoro uopće nema semafora. Pometalo nam kružnih tokova ko u Francuskoj :mrgreen:

Pročitah ponegdje da se cleat troši i u pedali, i ima mi logike. Platika je plastika, pa i lagano trenje je može s vremenom "pojesti".
No, ok, ako mi sad nekolicina njih kaže da ako se pazi i ne hoda puno da cletovi mogu dogurati puno tisuća kilometara, onda je tome sigurno tako i to je dobra vijest.
Ventoux

PostPostao/la Ventoux dana 03. 09. 2018. (08:28)

SuperFocus je napisao/la:Vozio sam mtb sa spd-om i nisam imao problema. Kad sam nabavio cestovnjaka, isto sam stavio gore spd jer sam htio imati komptabilan sustav.
Imao sam cipele sa skroz krutim džonom, ali na cestovnjaku sam svejedno imao nevjerojatno bolove u tabanima (hot spot) na dužim vožnjama (+100 km). Mnogi nisu, ne znam u čemu je fora.
Uglavnom, nakon toga sam na cestovnjak ipak stavio spd-sl i nisam požalio. Bolovi se više nikad nisu vratili, sve funkcionira odlično, nikakvih zvukova nema.
A što se tiče hodanja, ja imam ovo https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=136265;menu=1000,4,136,137
Svako hodanje duže od 10 metara je s tim. Hodanje je lakše jer se ne skliže i udobnije je, cleatovi se ne troše.

Jučer sam baš gledao to isto na netu. Bit će nabavljeno pod obavezno ako ću se odlučiti na SPD-SL.

Do 100km (koliko uglavnom vozim) s trenutnim Bontrager MTB sprintericama, ne osjetim ništa glede hot spota. Na nekim prijašnjima se znalo osjetiti nakon cca. 70 km, ali sasvim malo.

Btw. koji pedale koristiš i koliko dugo? Možda počnu škripati kad se malo "potroše"? :D
Ventoux

PostPostao/la win32 dana 03. 09. 2018. (09:01)

Da, čitao sam i sam svašta o "škripanju" te na kraju kupio Look i za sada ni traga od škripanja. Nemam nešto puno kilometara s njima, oko 4000 km, no nisu nikada zaškripale.
Kada ih malo bolje pogledaš, ne znam ni što bi moglo škripati kod Look pedala? Možda jedino opruga, ali za sada nemam tih problema. Uostalom, da opruga počne škripati mislim da je to sitnica koja se jako lako sredi.
Shimano nisam vozio pa ne znam baš ništa o njihovim pedalama iz prve ruke.

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
She's a witch!"
"A witch? How do you know she's a witch?"
"She turned me into a newt!"
"A newt?"
"... I got better.

Monty Python and the Holy Grail
win32

PostPostao/la Ucka dana 03. 09. 2018. (09:11)

Zanima me prilikom kupnje cestovnih pedala,kod shimana npr ultegra ima sesterokutnu maticu za rastavljanje kucista i pristup lezaju za podmazivanje .
Jeftiniji shimano modeli ali i ritchey wsc carbon koriste
krunastu maticu za rastavljenje kucista .Zanima me dali
rastavljate takvu pedalu s krunastom maticom ili nista ne dirate (dali se moze kupiti kljuc za to ?) Bitno je prilikom kupnje koliko vam je kasnije onemogucen pristup lezaju zbog krunaste matice koju cete ostetiti ukoliko nemate kljuc.Lezaj je dvoredni konusni koji radi u paru i ima mogucnost podesavanja natega preko kontra matica nova mastu mu sigurno nece skoditi.....ukoliko imate mogucnost rastavljanja ....
Ucka

PostPostao/la SuperFocus dana 03. 09. 2018. (09:26)

Imam Shimano 105, ako se ne varam. Ne sjećam se više točno kada sam ih kupio. Imaju već preko nekoliko godina.
Uglavnom, trenutno sam na drugim cleatovima. Dakle, jedni su trajali više tisuća km. Teško mi je reći točno koliko, jer na žalost ne pratim kad mijenjam te komponente. I uz to nisam odmah nabavio ove navlake za hodanje. Da jesam, trajali bi sigurno i više.
Ako se ne pazi, na cleatovima se relativno lako može skinuti komadić gume na krajevima koji služi isključivo za hodanje. Moguće je da to živcira ekipu, pa zbog toga mijenja cleatove. Meni nisu otpali, ali znam ljude kojima jesu. Navlaka to rješava jer se onda hoda po njoj i te gume se ne troše.
Inače je glavni dio cleata plastika na prednjoj i stražnjoj strani koja drži cipelu u pedali. Ona se troši pri svakom ukopčavanju/iskopčavanju/vožnji, ali to je minimalno. Problem može nastati ako se hoda po šoderu jer se lako može taj dio oštetiti ili brzo potrošiti. Opet, navlaka tu mogućnost u potpunosti eliminira.
SuperFocus

Reputation point: 2

PostPostao/la Ventoux dana 03. 09. 2018. (13:50)

Eto, ispada da nikome ne škripi. Što je super. Možda su proizvođači to riješili s vremenom, u svakom slučaju briga manje.

Još samo trebam nekako dokučiti (što će biti puno teže, jer je subjektivna stvar), kako stvari stoje s floatom ili možda preciznije - s osjećajem slobode u koljenima. Možda je zapravo baš taj vertikalni "luft" ono što mi zapravo paše? Nisam baš točno obraćao pažnju na te detalje, ali kad je već "jahač oluje" spomenuo …
Ventoux

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 03. 09. 2018. (14:24)

"Jahač od oluje". Jahač oluje ili olujni jahač bi bilo "storm rider"...

;)
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la dhp dana 03. 09. 2018. (15:38)

slika
dhp
Administrator/ica

Reputation point: 30

PostPostao/la Ventoux dana 04. 09. 2018. (15:15)

Iako već gotovo odlučih ići na SPD-SL (pedala u košarici na Wiggleu još od nedjelje), najvjerojatnije ipak ostaje SPD. Samo malo drukčiji.

Lani kupih nove MTB sprinterice, te mi trošak od cca. 1000kn (za poštene cestovne - toliko koštale i MTB) možda za ništa (kad se podvuče crta ispod svega što čuh ovdje i po netu, nemam dojam da ću išta bitno propustiti), ne zvuči posebno primamljivo. Još pogotovo kad znam koliko zeznuto zna biti naći adekvatnu sprintericu, pogotovo u malom gradu.

Još je poanta bila i malčice "modernizirati" izgled (ili barem samo promijeniti :)) sad na karboncu. Nije "red" na njemu furati iste pedale kao na AL-u :mrgreen:
Pa i probati skinuti "koji gram" :D Što ćeš, dječački "snovi" - oduvijek htjedoh imati neki super lagani bajk, "ko pravi trkaći" :)

Shimano PD-A600 (hvala Jahaču oluje uopće na spominjanju tog modela, jer mi je totalno prošao "ispod radara") mi se sad čini kao vrlo dobra varijanta, gdje ne bi morao mijenjati sprinterice, osjećaj noge u pedali bi ostao (koliko čitah) praktično isti (to otprilike i tražih), lagana vizualna promjena a i skinuo bih "koji gram" :mrgreen:

Ako ima tko što za prigovoriti neka kaže sad ili šuti zauvijek :D
Ventoux

Sljedeća

Natrag na Cestovni biciklizam

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.