Lulica... dužina, nagib... oboje?

Lulica... dužina, nagib... oboje?

PostPostao/la Ventoux dana 22. 09. 2018. (09:50)

Sadašnji bic mi je 2cm kraći (top tube, jel,) od prijašnjeg (koji je zapravo imao 2cm dužu ramu od, recimo, standarda), ali je na njemu 2cm duža lulica (11cm, došla s njim).
Nedavno maknuh i zadnji spacer ispod lulice i tih 1cm niži položaj mi bolje odgovara. Mislim da još 1 ili čak 2cm dolje ne bi osjetio kao "previše", pa bih vjerojatno išao na tu varijatnu. Pogotovo što sam nekad "davno" vozio bajkove s većom "visinskom razlikom" guvernala i sica nego mi je bilo na zadnja 2 bajka.

S druge strane, često znam koristiti položaj hvata skroz gore na ručicama (leversima, jel'), pogotovo kad se malo "nagari" :mrgreen: jer mi očito paše takva ispruženost. Nije da bi mogao stalno tako voziti, ali taj položaj na sadašnjem bicu koristim puno češće nego sam na starom.

Pitanje, za ljude od iskustva, jel' :D
ići sa 1cm dužom lulicom, ići sa istih 11cm, ali 17 (ili možda 12) nagibom, ili i dužom i većim nagibom?

Pošto bi mi bio preskup sport kupiti 3 kvalitetne lulice pa isprobavati (što bi bilo najbolje, zapravo), svaki savjet iz prve ruke je više nego dobrodošao 8-)
Ventoux

Reputation point: 0

Re: Lulica... dužina, nagib... oboje?

PostPostao/la RiderOfTheStorm dana 22. 09. 2018. (11:02)

Imaš one podesive lulice pa ih užicaj za probu kod nekog da vidiš što bi ti najbolje odgovaralo jer što god ti netko kaže to je osobna stvar.

Nižim volanom dobijaš veći reach i obrnuto.
RiderOfTheStorm

Reputation point: 10

PostPostao/la Ventoux dana 22. 09. 2018. (11:47)

Znam za podesive lulice, no ne znam gdje bi ih bilo osim u dućanu. Nema to baš svako doma u ladici.
Uostalom, ako se dobro sjećam, imaju samo podešavanje nagiba. Opet ostaje pitanje dužine.

Mislim, poznato mi je manje-više sve glede dužine i visine guvernala, samo me čudi što dosta koristim taj položaj skroz gore na leverima. Nisam to baš viđao uokolo, prije sam ga rijetko koristio, pa si mislim da je možda "simptom" nečega što bi moglo pomoći kod odluke kakvu lulicu si najbolje nabaviti.
Ventoux

PostPostao/la BoS dana 22. 09. 2018. (12:53)

Ne znam ak znaš za ovaj kalkulator:

http://yojimg.net/bike/web_tools/stem.php
BoS

Reputation point: 5

PostPostao/la Ventoux dana 22. 09. 2018. (15:24)

NIsam znao, nisam ni tražio :mrgreen:

Ok, sa -12 stupnjeva dobivam još 1cm dolje (u odnosu na sadašnji postav), a sa -17 pak 2cm dolje. Bar se ne moram igrati s kutomjerom. I to je nešto.

Prije dosta godina, na starom bicu, mi se u početku često činilo da je bicikl jednostavno predugačak, pa si kupih kraću lulicu. Vrlo brzo skužih da pretjerah sa kupovinom 3cm kraće i vratih staru. Možda bi 1cm kraća bilo bolje rješenje - možda ne bi.

Pošto mi sad nije neki izražen osjećaj da je bic prekratak (ali zbog ugodnog hvata skroz gore na leverima možda i je), mislim da bi bilo bolje ići na 1cm dužu sa -12 kuta. Puno manja šansa da mi završi u ladicu.
Ako će me baš uhvatiti želja za riskiranjem uzmem -17. Ili ostavim kako je, "nahranim svinje" i uštedim par sto kuna. :mrgreen:
Ventoux

PostPostao/la Bagalood dana 23. 09. 2018. (07:57)

Imam ti ja BTWIN podesivu lulicu, duljine 100mm. Ako si u Zagrebu mogu ti je posuditi.
"... Qui non deficere..."
Bagalood

Reputation point: 2

PostPostao/la Ventoux dana 23. 09. 2018. (09:42)

Hvala na ponudi, ali nisam iz ZG.
Uz to, 100mm je kraće nego što sad imam, a to je možda prekratko.
Ventoux

PostPostao/la win32 dana 27. 09. 2018. (22:50)

Ako imaš volje i malo...hmmm..viška novca, možda da uzmeš bajk i odeš u Bjelovar na body geometry fit?
Ljudi su s njima dosta zadovoljni, a i ja sam bio prije cca dva tjedna zbog onog problema oko izbora i širine sica te sada napokon vozim bez bolova (na kraju je ispalo da mi je razmak kosti 133 mm, probao Specialized Power sic od 155 mm i preporodio se :)).
Nisam radio cijeli fit (samo su mi digitalno izmjerili širinu kosti), ali ljudi koji su išli su i više nego zadovoljni.
Mislim da je u pitanju nekih 600 kn, ali nemoj me držati za riječ pošto nisam sto posto siguran za cijenu.
U zadnje vrijeme dosta ljudi ima nekih problema oko lulica, a nije ni mene zaobišlo (moja je kratka i mislim da bi je trebao okrenuti). :)
Baciti ću se na računanje i kemijanje kada dođe ružno vrijeme te kada stavim bajk na trenažer.
Možda bi ti aplikacija kao npr. Kinovea bila od pomoći (nisam je probao, ali može biti korisna po onome što sam vidio).
Znam da ako se sada bacim još na ta kemijanja da će sve to završiti tko zna kako (u najblažem slučaju samo zamjenom lulice i volana :)).
She's a witch!"
"A witch? How do you know she's a witch?"
"She turned me into a newt!"
"A newt?"
"... I got better.

Monty Python and the Holy Grail
win32

PostPostao/la filip00 dana 28. 09. 2018. (10:36)

Mislim da ti ne treba podesiva lulica.
S lulicom i volanom je nekoliko mjera koje treba utvrditi, na više način možeš složiti da ti paše.
Dat ću ti okvirne smjernice, a ti trebaš uložiti vremena da izvučeš iz toga točno kaj ti trebaš.

Prvo kaj bih pogledao je visina headtubea na okviru, koliko je agresivan okvir (kraći headtube agresivniji, duži je ležernije), i koliko je dugi toptube. Onda, koliko si ti visok i koliko si fleksibilan.
Drugo, volan najčešće voziš da držiš hoodse, kad penješ se držiš gore blizu lulice, a za sprint i aero položaj - dole na dropsima. Ako ti se čini da imaš prostora za još se ispružiti, počni tako da prvo okreneš lulicu u minus (ako već nije), to se prvo napravi. Nakon toga ju spusti za koji spacer, pa vidi kak ti paše. Ako je lulica prekratka (i jako nisko), koljenima ćeš dolaziti do volana prilikom auszicanja, što znači da trebaš dužu lulicu. Ako ti duža lulica oteža dohvat volana, znači da si ga već previše spustio. Tu trebaš naći balans koji tebi paše.
Svaku tu promjenu pokušaj voziti par dana, da vidiš kak ti se čini. Razliku ćeš vidjeti odmah, ali to da li ti paše ćeš vidjeti tek kad se malo navikneš, tak da eksperimentiraj i daj malo vremena.
Pokušaj posudit par lulica (od 100-120mm) i isprobaj više opcija. Podesiva lulica mislim da ti tu neće niš pomoći, jer mijenjanjem kuta vilice mijenjaš istovremeno i dohvat, a ako nađeš adekvatnu visinu, trebaš mijenjati samo dužinu, tako da mislim da jednostavno trebaš par lulica isprobat i gotovo.

I zadnje ali ne za zanemarit - ne zaboravi na položaj lopatica. Ako voziš rastegnuto da su ti lopatice izvučene, odnosno da loviš volan - pojavit će se bol u mišićima ispod lopatice. Svaki rastegnuti položaj testiraj da li možeš spustiti lopatice u leđa bez da te kaj boli u loži, odnosno, provjeri jesi li doista dovoljno fleksibilan za određeni položaj.

p.s. s agresivnijim položajem će možda trebati kut sica nagnuti za 1 stupanj, a možda i ne, ovisi kak ti paše. Na biciklu di imam velik drop i rastegnut reach imam sic minimalno u minusu, dok na commuteru imam ležeran setup i sic je vodoravan.
U teoriji, između teorije i prakse nema razlike. Međutim, u praksi...
filip00

Reputation point: 49

PostPostao/la Ventoux dana 28. 09. 2018. (11:47)

win32 je napisao/la:Ako imaš volje i malo...hmmm..viška novca, možda da uzmeš bajk i odeš u Bjelovar na body geometry fit?
Ljudi su s njima dosta zadovoljni, a i ja sam bio prije cca dva tjedna zbog onog problema oko izbora i širine sica te sada napokon vozim bez bolova (na kraju je ispalo da mi je razmak kosti 133 mm, probao Specialized Power sic od 155 mm i preporodio se :)).
Nisam radio cijeli fit (samo su mi digitalno izmjerili širinu kosti), ali ljudi koji su išli su i više nego zadovoljni.
Mislim da je u pitanju nekih 600 kn, ali nemoj me držati za riječ pošto nisam sto posto siguran za cijenu.
U zadnje vrijeme dosta ljudi ima nekih problema oko lulica, a nije ni mene zaobišlo (moja je kratka i mislim da bi je trebao okrenuti). :)
Baciti ću se na računanje i kemijanje kada dođe ružno vrijeme te kada stavim bajk na trenažer.
Možda bi ti aplikacija kao npr. Kinovea bila od pomoći (nisam je probao, ali može biti korisna po onome što sam vidio).
Znam da ako se sada bacim još na ta kemijanja da će sve to završiti tko zna kako (u najblažem slučaju samo zamjenom lulice i volana :)).

Imam jednog poznanika koji je išao na bajk fit, pa mu nije pomoglo, pa će ići ponovo. I ponovo platiti. Super!
Ima dosta toga na netu, od pozitivnih do negativnih iskustava, no ja na to gledam da ako mi nije trebalo 30 godina, ne treba mi ni sad. Nisam nikad imao nekih problema ni sa štelanjem bajka, niti sa svojim tijelom. Uzeo sam davno utvrđene osnovne postavke i lagano krenuo od njih i podesio si svaki bic, poslije svake promjene bilo čega, prema vlastitom feelingu. I bilo je ok.
Druga stvar je da sam natjecatelj, pogotovo TT, bitna svaka sekunda, pa izvući maksimum maksimuma … ali to meni ne treba.

Btw. ovo moje i nije baš neki problem, jer mogu posve normalno voziti. Nema zamora, nema bolova, samo mi je čudno da toliko koristim taj hvat skroz gore na leversima. Sve drugo bez zamjerke.
Ventoux

PostPostao/la Ventoux dana 28. 09. 2018. (12:09)

filip00 je napisao/la:Mislim da ti ne treba podesiva lulica.
S lulicom i volanom je nekoliko mjera koje treba utvrditi, na više način možeš složiti da ti paše.
Dat ću ti okvirne smjernice, a ti trebaš uložiti vremena da izvučeš iz toga točno kaj ti trebaš.

Prvo kaj bih pogledao je visina headtubea na okviru, koliko je agresivan okvir (kraći headtube agresivniji, duži je ležernije), i koliko je dugi toptube. Onda, koliko si ti visok i koliko si fleksibilan.
Drugo, volan najčešće voziš da držiš hoodse, kad penješ se držiš gore blizu lulice, a za sprint i aero položaj - dole na dropsima. Ako ti se čini da imaš prostora za još se ispružiti, počni tako da prvo okreneš lulicu u minus (ako već nije), to se prvo napravi. Nakon toga ju spusti za koji spacer, pa vidi kak ti paše. Ako je lulica prekratka (i jako nisko), koljenima ćeš dolaziti do volana prilikom auszicanja, što znači da trebaš dužu lulicu. Ako ti duža lulica oteža dohvat volana, znači da si ga već previše spustio. Tu trebaš naći balans koji tebi paše.
Svaku tu promjenu pokušaj voziti par dana, da vidiš kak ti se čini. Razliku ćeš vidjeti odmah, ali to da li ti paše ćeš vidjeti tek kad se malo navikneš, tak da eksperimentiraj i daj malo vremena.
Pokušaj posudit par lulica (od 100-120mm) i isprobaj više opcija. Podesiva lulica mislim da ti tu neće niš pomoći, jer mijenjanjem kuta vilice mijenjaš istovremeno i dohvat, a ako nađeš adekvatnu visinu, trebaš mijenjati samo dužinu, tako da mislim da jednostavno trebaš par lulica isprobat i gotovo.

I zadnje ali ne za zanemarit - ne zaboravi na položaj lopatica. Ako voziš rastegnuto da su ti lopatice izvučene, odnosno da loviš volan - pojavit će se bol u mišićima ispod lopatice. Svaki rastegnuti položaj testiraj da li možeš spustiti lopatice u leđa bez da te kaj boli u loži, odnosno, provjeri jesi li doista dovoljno fleksibilan za određeni položaj.

p.s. s agresivnijim položajem će možda trebati kut sica nagnuti za 1 stupanj, a možda i ne, ovisi kak ti paše. Na biciklu di imam velik drop i rastegnut reach imam sic minimalno u minusu, dok na commuteru imam ležeran setup i sic je vodoravan.

Ukratko, kupi si dužu lulicu i s većim kutem i probaj. Da, znao sam da će tako biti :mrgreen: Problem je samo što nemam nikoga tko bi eventualno imao 12mm lulicu sa -17 kutem. Pa onda još za posuditi na 2-3 tjedna. To bi mi puno toga reklo, možda i sve.

Headtube nisam mjerio, ali ovako odoka bih rekao da je neki srednji. Nebitno, jer je on nepromjenjiva konstanta.
Kao što prvi post kaže, lulica je "dotakla dno", niže može samo s većim nagibom lulice od postojećih -6.
Možda bi mi bilo idealno 1cm duža lulica, sa -12 nagiba, ali mislim da sam vidio samo jednu od nekih 50-tak što pregledah zadnjih 10-ak dana. A s nagibom od -17 guvernal ide 2cm dolje, što bi moglo biti "too much". Koliko god da sam relativno gibak, nisam baš kao prije 20-30 godina. No, možda i sam sebe iznenadim. :D

Našao sam jednu dobru, jeftinu (ako mi ne opale carinu, PDV i što sve se može) i laganu u "Ameriki" samo što je -17. Uzmem nju (samo sad ne znam ići na istih 110 ili pak na 120mm), pa ću vidjeti gdje sam točno s time. Nešto laganije i kraće jesenske vožnje će biti odličan "poligon" za test tako nečega.
Ventoux

PostPostao/la filip00 dana 28. 09. 2018. (13:08)

Ne treba ti veći kut, za 99% ljudi mislim da je -6°uvrh glave. Ak ti treba više, možda trebaš agresivniji okvir. Koji točno okvir imaš u kojoj veličini? Potražimo na netu geometrijsku tablicu za sekundu.
filip00

PostPostao/la Ventoux dana 28. 09. 2018. (14:05)

Rama bi možda bilo bolje da je cca. 2-3 manja, ali kao što rekoh, ne možeš uvijek birati, pogotovo second hand i da je odlična prilika.
Koji je okvir? Ne znam što točno misliš, pa pogledaj bic dolje iz potpisa/linka, možda pomaže. Veličina je 55; centar BB - centar zamišljenog horizontalnog top tubea), da ne moraš tražiti.

Ono što mi je dodatno čudno, pošto je taj bic (po meni) možda malčice velika rama za moju visinu (176cm), no meni se čini da je možda malo i kratak (te dvije stvari su obično u pozitivnoj korelaciji), zato i gledam još 1cm dužu lulicu. Možda je neka malo čudnija geometrija.

Sic je btw. namješten kako treba, i po vertikali i po horizontali, nije eventualno stvar u tome.
Ventoux

PostPostao/la filip00 dana 28. 09. 2018. (14:16)

Evo našao sam to:
https://www.roadbike.de/rennraeder/test ... 8010.9.htm

na 56cm rami je takva geometrija:
slika

Rekao bih veliki headtube, kratki chainstaysi i dosta ležerno sve skupa. Ne čudi me da trebaš dužu lulicu ili da bi bacio volan niže. Kužim da nemreš birat rabljeno, ali možda si trebaš potražiti malo agresivniju ramu. Mislim, čisto za usporedbu, ja na 55cm bianchi okviru imam headtube punih 4cm kraći nego ti, i zabijenu lulicu od 11cm, duboki drop volan i taman mi je. Možda i ti trebaš kaj agresivnije.
filip00

PostPostao/la Ventoux dana 28. 09. 2018. (20:24)

Sad vidim, otišao mi post od prije par sati u ništa. Ok, možda i bolje jer sam došao doma, premjerio bic i stvari zapravo stoje ovako ...

slika

Dakle, samo ove "donje" mjere su ok, ovo "gore", a pogotovo head-tube su prilično off.
Ne znam kako oni mjere visinu bajka, ali po klasičnoj metodi to bi bilo 54-55, sigurno nije 56. Samo ako mjere od "dna" BB-a ili do vrha seat-tubea.
S druge strane kod njih isključivo vidjeh slovne oznake veličine: XS, S, M , L, XL - ovo je prvi link sa brojčanim vrijednostima.

Inače tražio sam od njih podatke o težini rame, vilice, lulice i guvernala - da ga ne moram ja rastavljati. Poslali su mi takve podatke da sam okrenuo očima i dobro se nasmijao (npr. vilica nešto malo više od 1kg) uz, ipak, zadršku da mjere "možda nisu baš najtočnije". Izgleda da glede mjera treba biti općenito vrlo oprezn s njihovim podacima

Kao što rekoh head-tube mi se čini prosječan, što s ovim mjerama otprilike i jest.
Guvernal sam već zagledao možda promijeniti, jer mi donji dio baš ne odgovora, ali tamo se vrlo, vrlo rijetko zadržavam (samo kod vrlo jakog vjetra u prsa, što se vrlo, vrlo rijetko zadesi) i baš i nije neki razlog. Možda ću sad imati, ali prvo ću vidjeti što će biti s lulicom.
Ventoux

PostPostao/la win32 dana 15. 10. 2018. (18:04)

Sada ti je gore 11cm lulica?
Koju si kupio na kraju?
Pitam pošto je meni sada promjenom sica sve nekako postalo čudno kratko, makar je sic stavljen po uputama od Specializeda i s njim sam prezadovoljan (napokon da sam to riješio i da vozim bez nekih bolova na nezgodnom mjestu :)) .
Sada imam feeling kao da mi je volan preblizu i mislim da ću se malo s time zezati po zimi.
Moj je opet došao s 80 mm lulicom, a meni je to sada definitivno prekratko (rabljen je kupljen pa moguće da je prijašnji vlasnik stavio 80 mm pošto mi je čudno da bi 56 bajk dolazio s tako kratkom lulicom).
Reach na volanu je 75 mm, taj dio mi odgovara, ali 80 mm lulica mi sada više i nije najbolja opcija.
Zanimljivo da je meni nekako lakše voziti na dropsima i samo kada sam na uzbrdici pređem na hoods i nekada na tops.
Što se fittinga tiče, osobno bi otišao na njega, ali trenutno bi za tu količinu novca radije kupio nešto od opreme za bajk. :)

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
She's a witch!"
"A witch? How do you know she's a witch?"
"She turned me into a newt!"
"A newt?"
"... I got better.

Monty Python and the Holy Grail
win32

PostPostao/la Ventoux dana 15. 10. 2018. (21:04)

Zasad ostaje ta od 11cm - originalna. Igrao sam se malo s položajem guvernala i ručica, jer mi se činilo da je oboje malo previše "prema gore", pa sam sa spuštanjem dobio otprilike kao da sam lulicu zamijenio s 1cm dužom i -12° kutem. Što sam otprilike i želio. Prvih 15 minuta mi je bilo malo čudno, kao da "preko guvernala" dohvaćam hoodse, ali nakon pola sata sam "zaboravio" na to, što je dobar znak. Ali trebam vožnju-dvije da vidim gdje sam točno s time.
No, ako i bude tako dobro na hoodsima, nije mi dobro na dropovima - preblizu su. Što bi očito značilo da bi mi trebao guvernal s većim dropom tj. drukčijim oblikom. Budemo vidjeli, nije hitno.

Što se tiče sica, nije mi čudno.
Nedavno sam "SLR XP", zamijenio sa "SLR Ti" i mislio, samo ću ih zamijeniti i vozi dalje. Wrong. Koliko god slični, "isti", bili oblikom, opet sam morao štimati i horizontalu i vertikalu i kut, i naravno da je položaj bio drukčiji. Po horizontali je razlika bila veća od 1cm, što je dosta. Barem meni.
Btw. i meni se čini lulica od 8cm prekratka. No, toga se barem da naći vrlo povoljno, pa i jako dobre (male) gramaže.
Ventoux

Natrag na Cestovni biciklizam

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.