Spust pitanja.

Re: Spust pitanja.

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 06. 01. 2019. (16:11)

odavno to vise nije mit.. otkad postoji CX i gravel, samo je pitanje zasto. MTB je evoluirao od "obicnih" bicikala zbog potrebe za ovjesom i boljom trakcijom. MOze tvrditi tko sta hoce, ali da je cestovnjak ili gravel bolja opcija za brdske (off road) staze, nije. Da im aprimjenu, ok.. vozis se asfaltom, skrenes na neki utabani sumski put.. pa se provozas.. pa malo po livadi, pa natrag na cestu. Da to sve mozes udobnije sa MTB-om ili cak trekking biciklom.. mislim da mozes. Sad ce me napast da je gravel brzi od MTB-a, ovo ono.. je brzi je.. uma uze gume i mozda je nesto laksi. ALi te isto toliko i ubije drmusanje i losije drzanje zavoja, pogotovo dok je malo sklisko ili rasuti teren.
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la plavi_zmaj dana 06. 01. 2019. (16:59)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:odavno to vise nije mit.. otkad postoji CX i gravel, samo je pitanje zasto. MTB je evoluirao od "obicnih" bicikala zbog potrebe za ovjesom i boljom trakcijom. MOze tvrditi tko sta hoce, ali da je cestovnjak ili gravel bolja opcija za brdske (off road) staze, nije. Da im aprimjenu, ok.. vozis se asfaltom, skrenes na neki utabani sumski put.. pa se provozas.. pa malo po livadi, pa natrag na cestu. Da to sve mozes udobnije sa MTB-om ili cak trekking biciklom.. mislim da mozes. Sad ce me napast da je gravel brzi od MTB-a, ovo ono.. je brzi je.. uma uze gume i mozda je nesto laksi. ALi te isto toliko i ubije drmusanje i losije drzanje zavoja, pogotovo dok je malo sklisko ili rasuti teren.

Nisam rekao da je bolji off road nego sam čisto mislio na mit da se uopće nemože off road. Ima likova koji to doista vjeruju.

A o tome da li je Gravel bike išta lošiji od MTB-a...
https://www.youtube.com/watch?v=GsAlxJjuY7E
https://www.youtube.com/watch?v=QP_9lIISXGM

Doduše na kraju se pitanje svodi želiš li nešto što je više MTB ili nešto što je više cestovnjak.
plavi_zmaj

Reputation point: 0

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 06. 01. 2019. (17:30)

Vidio sam tu usporedbu. Nije mi mjerilo. 90% makadam.. Probaj odvoziti jedan XCM maraton na gravelu.. Ajd kontinentalni mooozda, ali primorski, ubio bi se po krsu
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la plavi_zmaj dana 06. 01. 2019. (17:39)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:Vidio sam tu usporedbu. Nije mi mjerilo. 90% makadam.. Probaj odvoziti jedan XCM maraton na gravelu.. Ajd kontinentalni mooozda, ali primorski, ubio bi se po krsu

Pa je, MTB je najbolji u XCM utrkama jer je alternativno ime za XCM, Marathon MTB race. Tj. to je MTB utrka.
https://en.wikipedia.org/wiki/Marathon_ ... bike_races

p.s. nije baš fer običan makadam uspoređivati sa Islandskim vulkanskim terenom.
plavi_zmaj

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 06. 01. 2019. (18:56)

No dobro. Bez predmetna rasprava. Ako ti vjeruješ da je bilo koji drop bar bicikl bez suspenzije al pari FS XC mtbu, svaka cast
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la plavi_zmaj dana 06. 01. 2019. (20:19)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:Ako ti vjeruješ da je bilo koji drop bar bicikl bez suspenzije al pari FS XC mtbu, svaka cast

Misliš al pari u kontekstu off roada?

No dobro. Bez predmetna rasprava.

Gle, ja kada sam otvorio ovu temu nisam ni namjeravao pričati o offroadanju sa cestovnim, gravel, cross niti ičime. Ja sam samo spomenuo, i naglašavam MOŽE SE. Naravno da je MTB ugodniji na offroadu, ali ride comfort nije sve. A ni ne interesira me to da čujem o blagodatima MTB-a na subforumu namjenjenom za cestovnjake. Ako budem imao namjeru ponovo kupit neki MTB pitat ću na za to namijenjenim subforumima.

Priznajem, MTB-i su bolji u offroadu, ali više nemaju baš monopol u offroadu kako su nekad imali. Kao što prikazuje ovaj video XCM utrke:
https://www.youtube.com/watch?v=juNU7yKOc4k

I meni je ovaj razgovor već neugodan, pa ajmo stati. Bolje to vrijem potrošit vozeći šta god netko preferira :D
plavi_zmaj

PostPostao/la Ziiky dana 15. 01. 2019. (23:39)

Uglavnom kad eliminiras mtb/road prepucavanja, shvatis da se malo tko dotakao prvog posta i tvog pitanja.

Tu je sijaset kombinacija, međutim, spustevi se uglavnom voze na dropovima. Tu imas najvecu kontrolu nad bajkom, najnize ti je teziste, a samim time si i najstabilniji.
Na dropovima ti je poluga na kocnicama najveca. Isto tako lakse ti ju je i dozirati.
Spustanjem na dropove dodatno ces ubrzati, dizanjem na hoodse, usporiti sto je puno sigurnija tehnika u pelotonu kad ste svi na kotacu, a i solo, nego stalno prckati po kocnicama.
Isto tako ako zelis odrzati neku brzinu tokom spusta iz nekog razloga, ostati ces na hoodsima jer tada imas najvecu frontalnu povrsinu i pravis najveci otpor.
A dodaznim izdizanjem i spustanjem trupa mozes lagano dozirati brzinu.
Sve su to tehnike koje kad ti uđu pod kozu kasnije ni ne razmisljas da ih odrađujes, a daju neku posebnu čar.

Scott Scale & Kuota Kharma Race
strava.com/athletes/7103063
Ziiky

Reputation point: 53

Prethodna

Natrag na Cestovni biciklizam

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.