Problem "guzične" kosti

Problem "guzične" kosti

PostPostao/la Ventoux dana 21. 06. 2018. (12:13)

Ukratko ...

Imam problem da mi desna "guzična" kost (ona koja naliježe na sic, jel te) poprilično žulja, pa me zanima ima li lijeka tome?
Ili barem, što konkretno porobati promijeniti, kakav sic npr. uzeti da bi se problem umanjio? Mekši, tvrđi, širi, uži ... ? Inače, razmak kostiju odozada je 12cm, a sjedala sam koristo (jedno 30-ak godina) valjda sva oko 135cm. I nisam imao problem do prije par godina.

Pa sam onda malo mijenjao siceve. štange ... pa lani (ne zbog toga) promijenih i bic, i sve bilo dobro do početka ovoproljetnih vožnji. A ništa nije dirano na bicu. No, mislim da mi ne pašu sjedala s izrezom u sreduni, jer onaj dio gdje nasjeda sjedna kost je "tanji", obično time i tvrđi ... no iskreno nemam pojma zašto se to događa.
Čak, medicinski, koliko imam info, ne bi trebalo biti razlike između lijeve i desne strani, jer sa već pomislio da mi je desna kost nekako drukčija. No, nakon samo 40-50km kost na tom mjestu natekne (pod rukom se osjeti, očito zbog nagnječenja) ... iako zapravo problemi već počnu nakon samo 10-ak kilometra.
Ventoux

Reputation point: 0

Re: Problem "guzične" kosti

PostPostao/la filip00 dana 21. 06. 2018. (12:17)

Načelno bi širina sica trebala biti 20-25mm šira od širine sjednih kostiju, tako da mislim da imaš preuzak sic. Nagađam.
U teoriji, između teorije i prakse nema razlike. Međutim, u praksi...
filip00

Reputation point: 48

PostPostao/la bambuchko dana 21. 06. 2018. (12:42)

filip00 je napisao/la:Načelno bi širina sica trebala biti 20-25mm šira od širine sjednih kostiju, tako da mislim da imaš preuzak sic. Nagađam.

a zasto smeta širi sic?
mislim ako kljun nije pre širok samo onaj široki, stražnji dio?
thx!
bambuchko

PostPostao/la Ventoux dana 21. 06. 2018. (13:06)

filip00 je napisao/la:Načelno bi širina sica trebala biti 20-25mm šira od širine sjednih kostiju, tako da mislim da imaš preuzak sic. Nagađam.

Da, čuh za to, ali kako to nije smetalo skoro 30 godina? :?

Ili recentnije …
Sad imam neki skuplji (došao s bicom) Selle Italia SLR s rupom u sredini, 135mm širina i lani kad sam nabavio bic bilo je sve ok. Vrlo malo žuljalo (samo desna strana, ponovo), praktično zanemarivo. Sad, skoro odjednom, druga priča.

Prije na starom bicu, Ritchey WCS sic, bio jako zadovoljan, ali me i s njime nakon nekoliko godina počelo žuljati.

I kao što rekoh, ništa dirano, sad žulja da više ne možeš skoro sjediti nakon 50-ak km. A nakon te jučerašnje vožnje, danas evo nema šanse da sjednem bajk. Čim bi sjeo boljelo bi više nego jučer na kraju vožnje. I onda treba nekih tjedan dana da se "smiri". Koma.
Ventoux

PostPostao/la Emge dana 21. 06. 2018. (13:11)

Mozda treba vremena da se kosti naviknu. Pri ekaj da ta "bol" malo.odstoji da prodje upala.. Zna i to biti. Ako ne vozite cesto bajk,,tak i kosti zaborave na toleranciju drndanja.

A ovisi i o pelanama, hlacama.
Emge

Reputation point: 11

Re: Problem

PostPostao/la Ventoux dana 21. 06. 2018. (14:40)

Emge je napisao/la:Mozda treba vremena da se kosti naviknu. Pri ekaj da ta "bol" malo.odstoji da prodje upala.. Zna i to biti. Ako ne vozite cesto bajk,,tak i kosti zaborave na toleranciju drndanja.

A ovisi i o pelanama, hlacama.

Hlače mislim da nisu problem, Northwave Lightning. I mislim da imaju jako dobru "pelenu". Bez usporedbe, ali im je pelena onako … fina, najmanje "osjetim" sic preko nje … čini se jako dobrom "izolacijom".

Za lagano navikavanje gu*ice, svaku godinu nanovo, znam, ali umjesto da se polako mogu sve duže voziti (dok ne počne žuljanje), sad je to nekako kraće. A ako mi treba tjedan dana pauze nakon 50km, onda mogu odmah prodati bic.
Ne vozim svaki dan, uglavnom vikendom, ponekad preko tjedna kad uhvatim vremena.

Probat ću par siceva, bez rupe u sredini, i po mogućnosti malo širih.
Samo … gledam te šire siceve, 140-145, i to se sve uglavnom vodi kao MTB sic. A ne treba mi nešto mekše (obično) jer to imah, probah (neki Fizik, zeleni) i to je bilo neupotrebljivo na cestovnjaku - premekano i onda zapravo još i gore nego ondašnji Ritchey WCS.
Ventoux

PostPostao/la Emge dana 22. 06. 2018. (23:30)

Kad bi planiras testirati, baci pogled na specialized bodygeometry kalupe na ebayu, aliexpressu. Prepoznat ces po izgledu. Imas raznih sirina, jeftini su i kvalitetni za cca 16$ pa na dalje.
Emge

Reputation point: 11

PostPostao/la Ventoux dana 23. 06. 2018. (14:44)

Bodygeometry kalupi? Nikad čuo, morm priznati, pa ih ne bi znao ni prepoznati :D

Inače, očito će biti nabavljeno neko(liko) sjedalo/a, pa će najbolje ostati na bajku. Pretpostavljam da se nigdje u HR ne može dobiti sjedalo na probu? Ili možda griješim?
Ventoux

PostPostao/la Ventoux dana 03. 08. 2018. (23:06)

Stvar je najvjerojatnije "u rupi" na sicu. Čini se da to meni ipak ne paše. Prije par godina probah neki jeftini i taj je odmah pokazao da to ne bude išlo.
Nabavljen isto Selle Italia SLR, samo bez rupe. Zasad, jako dobro, možda i na vrlo duge staze.

Btw. jel probao neko SLR i Fizik Antares, onaj prvi mislim, bez posebne R oznake? Dojmovi?
SLR je vrlo sličan Ritcheyu WCS kojeg koristih godinama i koji je uglavnom "držao vodu". Fizik je malo drukčiji ... a nije baš jeftin za ubost na pamet, pa da stoji sa strane.
Ventoux

PostPostao/la Ziiky dana 03. 08. 2018. (23:16)

Možda bi Infinity saddle riješio sve tvoje probleme [OK HAND SIGN][WINKING FACE]

Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
Scott Scale & Kuota Kharma Race
strava.com/athletes/7103063
Ziiky

Reputation point: 53

PostPostao/la Ventoux dana 04. 08. 2018. (09:17)

Da, baš sam neki dan čitao malo tvoje postove o tome. I, kako se pokazao s vremenom?
Mislim, osobno ne vozim ture iznad 100-120km, pa mi ne treba za cjelodnevno žuljanje, ali ako se pokazuje dobar (najbolji) na takvim vožnjama, onda ne može biti drukčiji na kraćima.

Ako je uistinu super, to će mi biti neka "zadnja crta obrane", ako se trenutni SLR bez rupe, i možda još koji Fizik ili Specialized ne pokažu zadovoljavajućima.
Ventoux

PostPostao/la Ziiky dana 05. 08. 2018. (02:12)

Za te kraće relacije je preyeben ... Fotelja jednom riječju.
Mene je počelo žuljati tek pred kraj utrke nakon 4 dana vožnje u istom dresu
Scott Scale & Kuota Kharma Race
strava.com/athletes/7103063
Ziiky

Reputation point: 53

PostPostao/la Ventoux dana 05. 08. 2018. (10:19)

Damn! Sad ga stvarno stavljam na short-listu. Je da je enormnih 2k kuna, ali ako ću ponovo imati problem da mi je teško sjediti na ičemu drugom, to mi se nekako čini kao rješenje s najboljim šansama za uspjeh. Nadajmo se ipak da neće doći do toga :mrgreen:
Ventoux

PostPostao/la win32 dana 13. 08. 2018. (09:16)

Hej ekipa, ako mi je širina sjedne kosti 126 mm, bi li npr. Specialized u dimenzijama 143 mm bio preuzak ili bolje uzeti 155 mm?
Nažalost nisam u Zg pa ne mogu uzeti sjedala na probu te moram uzeti ovako na "blef".
Ono što sam gledao je Specialized Power i Fizik Antares (144 mm).
Sada ne znam bi li recimo Antares bio preuzak?
Makar bi možda radije uzeo Specialized, ali ne znam koju širinu uzeti?
Trenutno vozim Specialized Toupe u širini 143-4 mm i ne mogu reći da je nešto posebno loše, ali kako me u zadnje vrijeme nakon par sati na bajku počinje ribati između gluteusa i kvadricepsa, tako mislim da mi treba novi sic.
Iskreno, Specialized mi odgovara i cijenom pošto je oko 600 kn, a ni Fizik nije nešto posebno skuplji.
Probao sam onu Fizik aplikaciju i ona me stavlja u kategoriju "Snake", no ipak mislim da nisam baš tako fleksibilan te da sam više po njima "Chameleon" (OMG :)).
Što se tiče širine kod Fizika, taman sam na granici između "Regular" i "Large" tj. stavim li 1kg manje onda sam "Regular", a 1kg više onda sam za "Large"....totalno čudno.
Ako mi novi sic ne bi odgovarao, možda protegnem za Infinity (makar bi rado izbjegao taj trošak ako je ikako moguće :)).

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
She's a witch!"
"A witch? How do you know she's a witch?"
"She turned me into a newt!"
"A newt?"
"... I got better.

Monty Python and the Holy Grail
win32

PostPostao/la Ventoux dana 13. 08. 2018. (13:31)

Gdje ili kako si mjerio razmak sjednih kostiju?
Pitam zato što je meni to sad već pomalo "pomična meta". Nisam bio na "službenom" mjerenju (iako, stvar je više interpretacije nego mjerenja samog, kako mi se sve više čini), ali baš neki dan pogledah video od Prologoa (imaju baš neki "stolac"/alat za to), i oni ne uzimaju sredinu otiska, nego unutarnji rub. Pa onda dobiješ odstupanje 2-3cm vrlo lako, u odnosu na neka druga mjerenja. Na tako izmjen razmak dodaju 3cm, i to bi trebala biti širina sjedala.

Tako sam si i ja prvotno izmjerio 12cm, da bih kasnije skužio da između točaka koje me uistinu žuljaju ima cca. 9-10cm.
Kao što rekoh već, igrom slučaja stalno koristih siceve cca.135cm i bio sam zadovoljan. Prije par godina me počela žuljati isključivo desna "guzična" kost, no s vremenom shvatih da to nema veze sa sicevima.

Evo, jučer baš odvalio 100kn, i skoro pa ništa nije žuljalo. Nekad mi to ovisi od dana do dana, da stvar bude čudnija.
I ja zagledam Antaresa, no ovaj tjedan mi prvo dolazi Prologo Scratch, pa ako on "ne upali" probam Fizik. Možda i Aliante. Ako ništa ne bude bolje ostajem na SLR-u. Nije loš, samo da je još bijeli :D
Ventoux

PostPostao/la win32 dana 13. 08. 2018. (17:12)

Izmjerio sam na tri načina:

1. Sjeo na foliju, zabilježio sredinu od obje kosti i dobio 126 mm.
2. Uzeo papirnati ručnik, A4 papir i bocu s raspršivačem vode.
Stavio na niski stol prvo papirnati ručnik, poprskao ga vodom i na njega stavio A4 papir. Sjeo na 5 sekundi na papir, ustao se i brzo zabilježio sredine obje kosti.
3. Uzeo karton (onaj rebrasti) i sjeo na njega (opet sjeo na niski stol i stavio noge na jednu jako nisku klupicu koja je visine cca 30 cm). Ustao se i s kredom prešao preko kartona. Lijepo se vide kosti i opet lako nađeš sredinu.

Svaki puta sam dobio mjere između 126 mm te 128 mm.

Zbog toga sada ne znam da uzmem 144 mm širinu ili 155 mm?

Po svemu tome ispada da sam na nekoj granici te uistinu ne znam što kupiti.
Moguće da me nekada trenutni sic žulja baš zato što je 144 mm, ali ne mogu reći sigurno pa zato i pitam ovdje može li mi tko dati savjet.
Nemam baš priliku ni novca za kupovanje i prodavanje ne znam koliko siceva pa bih volio bar sa sicem izbjeći hrpu nepotrebnih troškova te ako ništa drugo bar uzeti ok širinu.

U Protei mi također kažu da sam na granici jer sam slao mail za Specialized, slao sam u jednu drugu trgovinu mail te oni kažu da sam više za 155 mm.

Fizik mi u nekim slučajevima kaže da sam za "Regular", a u nekima za "Large".
Ne znam je li se tko od vas vodio njihovim savjetima oko toga jeste li "Bull", "Chameleon" ili "Snake" te po njihovim savjetima za širine i kako vam je to ispalo na kraju?

Za one koji nisu probali, možete skinuti njihovu aplikacije pa javite što vam je rekla za tip i širinu siceva te što kažete o tome:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fizik

U biti, najviše se dvoumim oko Specializeda i njihove širine pa se nadam da će netko od vas bar okvirno znati jesam li sa 126 mm sjedne kosti za 144 mm ili 155 mm sic.

P. S.

Protea savjetuje da se dođe kod njih to izmjeriti i oni mogu dati sic na probu, ali mali teže da bi ga meni dali pošto nisam iz Zg (pitao jesam mogu li dobiti demo sic ako nisam iz Zagreba, ali su izgleda izbjegli odgovor :)).

She's a witch!"
"A newt?"
"... I got better.

win32

PostPostao/la Ventoux dana 13. 08. 2018. (19:54)

Mjerio si tri puta istu stvar, naravno da si dobio iste mjere :)

Goviro sam o ovome https://www.youtube.com/watch?v=Gnjt_tLR_F0
Oni uzimaju u obzir unutarnji dio (ne srednji dio sjedne kosti), a to je dio koji mene najviše žulja, i onda mi ima smisla to uzeti kao početnu brojku. Možda ti zapravo treba sic od 130-135mm, ne od 155 8-)

Onaj Fizikov sistem ... ja se ne bih previše obazirao. Pogotovo jer imam relativno savitljivu kičmu pa mi nije problem staviti gotovo cijelu šapu na pod, no s druge strane ne volim jako pognut položaj - uglavnom vozim na hoodsima. Uostalom, hrpa ljudi po netu kaže da im tablica govori jedno, a osobno iskustvo drugo. I po meni, nema do osobnog iskustva.
Ok, zna to oduzeti čovjeku ponešto novaca, ali bitno je naći što ti odgovara, a ne što bi trebalo odgovarati.
Ventoux

PostPostao/la win32 dana 13. 08. 2018. (20:11)

Da, mjerio sam tri puta, ali čisto zbog prosjeka, da vidim kolika su odstupanja i mjerim li dobro.
Sada čekam odgovor od Specializeda i da vidim što oni kažu.
Recimo znam da mi nikada nije odgovarao sic koji nema prorez u sredini, to mi je prvi uvjet jer jednostavno u zadnjih 15-ak godina sam probao igrom slučaja par siceva koji nisu imali taj prorez i niti jedan mi nije odgovarao.
Zadnji sam takav probao voziti cca mjesec dana na MTB i znam da ni nakon mjesec dana nisam mogao durati tu neudobnost (širina 144 mm, ali bez poreza).
Kada sam bio mlađi baš se nisam zamarao tim širinama, a i vozio sam MTB pa nikada nisam bio duže od cca 2-3 sata u komadu na bajku i nije mi stiglo biti posebno neudobno (a i kao što rekoh, bio sam mlađi pa se nisam time zamarao).
Sada što duže vozim, to mi više smeta sic i tako neke stvari.
Po svemu sudeći uži mi apsolutno nikako ne bi odgovarao, osjetim na trenutnom da su mi kosti blizu ruba (nakon par sati ih svakako osjetim gdje se nalaze na sicu :)).
Vozim cca 90% vremena na dropsima, jednostavno mi je tako udobnije (čudno, ali tako je).
Ostalih 10% je na npr. usponima i u ne znam kojim situacijama.
Možda ako ništa drugo odem u Proteu na mjerenje ako ovo ne bude ok, a ako i to zafula jednostavno ću skupiti razliku za Infinity.

Naletio sam i na neku tablicu od Specializeda koja može biti od pomoći pa je postam.

slika

She's a witch!"
"A newt?"
"... I got better.

win32

Sljedeća

Natrag na Cestovni biciklizam