Generalna tema o kotačima

Razglabanja o gorenavedenim predmetima

Re: Generalna tema o kotačima

PostPostao/la tomo_ubica dana 01. 02. 2020. (11:36)

Prednji sam uspio, pomoću alata iz lidla.
Sad me muči još nut od freehuba otraga. Kako to izvaditi?

I u kojem smjeru se odvrću žbice ? U smjeru kazazljke na satu kao i kod svih drugih kotača?
slika
slika
tomo_ubica

Reputation point: 12

PostPostao/la SaleFFS dana 01. 02. 2020. (12:08)

Niple se odvrću kako si i nacrtao. Za ovaj nut od čegrtaljke ti ne znam jer do sada nisam imao potrebe to vaditi. Možda netko drugi zna bolje.

https://www.youtube.com/watch?v=rxNVhgjSCpc
SaleFFS

Reputation point: 3

PostPostao/la tomo_ubica dana 01. 02. 2020. (12:49)

Vidim u njihovom manualu u shemi da se taj dio ne vadi uopće.
Zar je moguće da bi to napravili!? Nisu valjda toliko podmukli ovi Mavičani !?
Pa to je potrošnio dio koji ima ograničen vijek trajanja.
Ali naći ću ja način da je anodiziram i bez toga. Ako ništa, napraviti nekakav gumeni čep.
slika
tomo_ubica

PostPostao/la tomo_ubica dana 01. 02. 2020. (13:34)

Ovdje imaju nekakve rupice - u neke se igla može zagurati, u neke ne. Pa pretpostavljam da je to nekakav sustav da se ugura kroz te žlijebove, pa se okrene u smjeru kazaljke na satu da se "zaključa" da ne ispada. A možda se samo izbije odozdo. U svakom slučaju, izgleda da ću trebat izrađivate nekakve alate. Ali nadam se da će se pojaviti netko tko je to već rastavljao kako bi me poštedio sizifovskog posla.
slika
slika
tomo_ubica

PostPostao/la SaleFFS dana 01. 02. 2020. (13:59)

Pošto ležaju za vađenje ne smeta taj prsten a i stvarno se nigdje ne spominje mislim da ništa od toga. Ako ikako i uspiješ svakako stavi jer i mene zanima da li se može :)
SaleFFS

PostPostao/la tomo_ubica dana 01. 02. 2020. (14:51)

Prsten se pomiče gore-dole 1mm kad se dira.
Nego, dok sam krenuo raskopavati obruč, počele mi pucati žbice. Zasad 4 komada ( od 7 koje sam odvrtao ). Prvo sam ih počeo držati gore na bladed dijelu, pa su pucale od uvrtanja. Nakon toga sam ih kliještima dole skroz uz niplu, ali su svejedno pucale.
Niple su skroz spekle na žbice, valjda zbog oksidacije aluminija. Imate li ikakav prijedlog po tom pitanju ( od WD-a ništa, ne može ući tako duboko )?
Možda grijanje plamenikom?
Kotači su voženi u Splitu, dakle uz more. Sol i zrak - super oksidacija.
tomo_ubica

PostPostao/la tomo_ubica dana 04. 02. 2020. (23:12)

Kontaktirao sam Mavic i ovo su mi odgovorili:

1. poruka - " the ratchet is press fitted and hold by a thin internal spring. It is not possible to dismount it"

2. poruka - "it looks like that but the drawing you have shown, concerns ID360 freehub technology whereas the one you have, is an ITS4 freehub technology.
Instead of having round slots like on the drawing, your ratchet is press fitted with square slots. Your ratchet has also an external groove where a round spring is set to hold it in place"

I dalje mi ništa nije jasno.
Kao... ima na vanjskom dijelu tog ringa nekakav žlijeb u kojem je opruga koja to drži da ne ispadne.
tomo_ubica

PostPostao/la tomo_ubica dana 12. 02. 2020. (19:19)

Bok ljudi. Evo mene opet s veselim i divljim idejama iz moje male kućne radinosti.
Poslao sam upit DT Support i kažu mi da se ova naba ne može konvertirati u 15 x 100m. Ali ja sam im definitivno odlučio NE vjerovati.
https://i.imgur.com/z4oqKqy.jpg
https://i.imgur.com/jhbh213.jpg
https://i.imgur.com/le14CZd.jpg
https://i.imgur.com/8TzjPmF.jpg

Dakle... kako ja razmišljam...
Treba mi samo ovakav ležaj Koji ima 18mm unutrašnji promjer ( 28 x 18 x 7mm ) : http://ontherocksbikeshop.pt/shop/index ... uct_id=922
+ Osovina za 15mm nabu
+ End Capovi 15mm - s kojih ću trebati na tokarskom stroju skinuti malo rubova poštu su vjerojatno širi od 28mm.
Trenutno imam kod sebe i End Caps koji služe za konverziju DT 240S nabe iz 100 x 15mm ----> 100 QR. Vanjski promjer je 29.5mm.
Znači da bih trebao okolo skinuti nekih 1.5-2mm. A vjerojatno mogu i ove iskoristiti tako da samo u sredini istokarim rupu od 15mm.
Valjda ležajevi na 15mm nabi nasjedaju unutra na istu udaljenost i valjda su na osovini ove "izbočine" na isto mjestu. Bio bih zahvalan kad bi netko to mogao da mi izmjeri, ako ima skinuto.

Jesam li nešto propustio, predvidio ?
tomo_ubica

PostPostao/la drznedaj dana 14. 02. 2020. (10:14)

Rekli su ti da se ne moze jer vjerojatno nemaju kit. A i di bi prodali nove nabe da rade kitove.

Moras pripaziti da je sirina (duzina) lezaja ista. Jer ako su siri mogli bi malo stršati van ležišta. Osovina za 15 mm mora imati isti razmak dosjeda lezaja kao i ova za thru axle (10mm).
Dužina osovine moze ostati ista. I pod uvjetom da su i ležaji ostali iste širine ostaje ti samo prilagoditi ili napraviti custom end capse.

https://www.aliexpress.com/item/1125417 ... web201603_

Snimi dobro sto se dogadja kad se stegne osovina. End capsi moraju biti na knap. Oslanjati se na unutanju salicu lezaja. Ako tu bude lufta naba ce za raliku klizati po osovini, pa ce ti i disk strugati o pakne.
drznedaj

Reputation point: 14

PostPostao/la tomo_ubica dana 14. 02. 2020. (13:39)

Hvala na odgovoru, jako korisne informacije.
Ništa od Ali Expressa, ne dostavljaju trenutno ništa iz Kine zbog korina virusa.
Drago mi je da su "nasjedi" na osovini na istim dimenzijama / udaljenostima. Jasno mi je za debljinu ležaja.
tomo_ubica

PostPostao/la tomo_ubica dana 17. 02. 2020. (22:22)

Našao sam ovu nabu za 200kn i ona bi trebala biti kao 350 naba ( tako pišu ljudi po forumima - da to u biti je 350 naba ). To je DT Swiss CSW MA 2.0 oznaka ( kotača ).
Ali nisam siguran jesu li iznutrice jednake kao i kod DT Swiss 350 nabe - Samo osovina + ležajevi + end caps ili je drugačije?
Što je najbolje od svega, prije 2 mjeseca sam raskopavao takvu istu nabu, ali nikako se ne mogu sjetiti kakav je sistem unutra.
Sjećam se samo da je bio jedan pomični prsten, koji je trebalo pomicati gore / dole da bi se mogao ugurati šarafciger ili nešto drugo kako bi se moglo izbiti end capove ili ležajeve. Bio bih zahvalan za informaciju ako je netko raskopavao tu nabu.
slika
tomo_ubica

PostPostao/la SaleFFS dana 18. 02. 2020. (07:22)

Treba ih samo iščupati, nekad malo zapeku pa treba više sile. Ja koristim izvlakač ležajeva sa čekićem ako ne ide prstima.
SaleFFS

PostPostao/la tomo_ubica dana 18. 02. 2020. (08:56)

Nisi shvatio pitanje. Pitanje je bilo odgovara li ova osovina i end caps za 240s nabu. Odnosno je li u ovoj nabi isto sve kao i u DT Swiss 350 nabi.
EDIT : Našao sam diagram od 350 nabe, pa prema tome u 240s nabu ne bi odgovarali ni dijelovi iz 350 nabe. A ovako isto izgleda i CSW naba iznutra. Dakle, nema onu osovinu sa "žlijebovima" kao 240s. Kod 350 nabe je kratka osovina koja ide samo do unutrašnje strane ležaja ( ne ide kroz njega ) i na sredini ima 2 gumice.
slika
tomo_ubica

PostPostao/la SaleFFS dana 18. 02. 2020. (09:03)

Aa sori, krivo te skužio, do sda sam raskopavao samo 350 prednje i stražnje, 240s još nisam pa ti ne bi htio davati krive informacije.

Da točno tako, 350 ima 2 oringa u utorima.
SaleFFS

Prethodna

Natrag na Bicikli, dijelovi i oprema

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.